Energa najbardziej zyska na nowelizacji ustawy o OZE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-08-2017,14:25 Aktualizacja: 22-08-2017,14:40
A A A

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii będzie korzystna dla notowanych na giełdzie dostawców energii zależnych od Skarbu Państwa, w tym najbardziej dla Energi - podała agencja ratingowa Moody's.

"Nowelizacja ustawy o OZE będzie korzystna dla dostawców energii, którzy kupują zielone certyfikaty od producentów odnawialnej energii, ponieważ obniżenie opłaty zastępczej obniży ich koszty. Do tej grupy należą spółki zależne państwowych grup energetycznych - Energi, Enei, PGE oraz Tauronu" - napisano w raporcie.

ustawa o oze, odnawialne źródła energii w Polsce, aukcje OZE

Organizacje z branży OZE apelują do prezydenta o weto nowelizacji ustawy

Organizacje z branży energii odnawialnej apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie nowelizacji ustawy o OZE. W ich ocenie nowela nie poprawi złej sytuacji branży, a dodatkowo podważa zaufanie do państwa, bo jest zmianą reguł w trakcie gry....

Według analityków Moody's najbardziej na nowelizacji zyska Energa. "Energa oszacowała pozytywny wpływ zmian ustawy o OZE na wyniki segmentu sprzedaży na około 150 mln zł w 2018 roku na bazie sprzedaży 19 TWh" - napisano w raporcie.

"Wpływ na PGE będzie ograniczony, ponieważ większość kontraktów spółki jest powiązana z cenami rynkowymi oraz ze względu na wielkość grupy z raportowaną EBITDA na poziomie ok. 7,7 mld zł w ostatnich 12 miesiącach do czerwca 2017 r." - dodano.

27 lipca Senat przegłosował nowelizację ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Od tego momentu indeks WIG-Energia wzrósł o 9,2 proc. Solidne wzrosty zanotowały tym samym cztery spółki sektora stanowiące niecałe 92 proc. całego indeksu.

Największy wzrost zanotowała Energa, której akcje podrożały o 14 proc. O 11,7 proc. podrożały akcje PGE. Mocne zwyżki zanotowały także kursy akcji Tauronu i Enei, kolejno: o 5,3 proc. i 6 proc.

Akcje wyżej wymienionych spółek drożały jednak już przed oficjalnym głosowaniem w izbie wyższej polskiego parlamentu. Od 1 lipca WIG-Energia wzrósł o 17 proc., akcje Energi podrożały o 32 proc., PGE o 17 proc., Tauronu o 11 proc., natomiast kurs Enei zanotował zwyżkę o 18 proc.

Zasadniczą zmianą w nowelizacji jest rezygnacja ze stałej wartości tzw. opłaty zastępczej, wynoszącej 300,03 zł/MWh i powiązanie jej z rynkowymi cenami świadectw pochodzenia energii z niektórych OZE - zielonych certyfikatów (w praktyce wiatraki) oraz błękitnych certyfikatów (biogaz rolniczy).

Opłata ma wynosić 125 proc. średniej ceny danych certyfikatów z poprzedniego roku, ale nie więcej niż 300,03 zł/MWh.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama