Wysokie koszty zniechęcają Polaków do inwestycji w OZE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-01-2022,9:20 Aktualizacja: 19-01-2022,9:28
A A A

63 proc. badanych Polaków wskazało, że wysokie koszty inwestycji w urządzenia OZE są główną barierą korzystania ze źródeł odnawialnych - wynika z badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia oraz dr hab. Magdalenę Sobocińską z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Na niewystarczające wsparcie ze strony państw wskazało z kolei 52 proc. ankietowanych, a na bariery techniczne związane z przyłączeniem nowych źródeł energii - 37 proc.

rekompensaty za wiatraki, energia wiatrowa, ustawa odległościowa, Andrzej Duda

Gminy dostaną rekompensaty za wiatraki. To już pewne

Andrzej Duda podpisał ustawę o rekompensacie dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego...

Na kolejnych miejscach znalazły się: bariery biurokratyczne (34 proc.), zbyt mało informacji o ofercie (31 proc.), brak zainteresowania ludzi energią odnawialną (29 proc.), niedostateczna edukacja konsumencka (28 proc.).

26 proc. badanych Polaków nie jest przekonanych, że korzystanie z energii ze źródeł odnawialnych przyczyni się do rozwiązania globalnych problemów związanych z klimatem. "Ci, którzy wybierają energię odnawialną, robią to głównie ze względu na możliwe oszczędności" - wskazano w informacji ARC Rynek i Opinia.

"Wdrażanie modelu zrównoważonej konsumpcji staje się szczególnie istotne w kontekście tego, że udział w nadmiernym zużyciu surowców naturalnych mają nie tylko różne przedsiębiorstwa, ale też konsumenci" - wskazała cytowana w informacji dr Sobocińska. Według niej zrównoważona konsumpcja związana m.in. z kształtowaniem się odpowiedzialnego społeczeństwa, "stanowi odpowiedź na nadkonsumpcję".

Badanie zrealizowano na przełomie lipca i sierpnia 2021 r. metodą CAWI wśród 1020 Polaków w wieku 18-65 lat. Objęło próbę reprezentatywną pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS.
 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama