Moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce szybko rośnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-08-2016,9:05 Aktualizacja: 08-08-2016,10:06
A A A

Na koniec 2015 roku całkowita moc zainstalowanych w Polsce systemów fotowoltaicznych sięgnęła 120 MW, z czego już ok. 26 proc. stanowią mikroinstalacje. Duża konkurencja i rozwój technologii sprawiają, że ceny paneli spadły o 15 proc. w porównaniu do 2012 roku.

Mimo to w fotowoltaice nasz kraj plasuje się na końcu Europy, a moce produkcyjne wykorzystujemy zaledwie w... 10 proc. - wynika z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej.

systemy fotowoltaiczne, moduły fotowoltaiczne, fotowoltaika, mikroinstalacje, instytut energetyki odnawialnej. prosument

Polscy producenci zarabiają coraz więcej na fotowoltaice

Choć Polska nie jest Saharą, rynek urządzeń do produkcji energii elektrycznej ze słońca przeżywał w ubiegłym roku prawdziwy rozkwit. Skorzystali na tym polscy producenci, których moce wytwórcze osiągnęły około 600 MW. Instytut...

- Na koniec ubiegłego roku mieliśmy 120 MW mocy zainstalowanej, w tym 30 MW w mikroinstalacjach. Dzięki temu fotowoltaika pojawiła się na rynku produkcji energii. To zaledwie 2 proc. energii w energetyce odnawialnej, ale jest to najszybszy przyrost ze wszystkich odnawialnych źródeł energii - podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Wartość rynku fotowoltaiki w 2015 roku wzrosła o 60 proc. w porównaniu do 2014 roku i szacuje się ją na ok. 470 mln zł. Raport IEO "Rynek fotowoltaiki w Polsce" wskazuje, że systemy cieszą się coraz większą popularnością. Ze 119 MW zainstalowanej mocy 77 MW pojawiło się na rynku w ubiegłym roku. Jak wskazuje Wiśniewski, żadna inna technologia energetyczna nie może się pochwalić takimi wynikami, jednak na tle innych krajów europejskich wciąż wypadamy słabo.

- Wskaźnikiem do porównania jest liczba watów mocy zainstalowana na głowę mieszkańca. W Polsce to zaledwie 2,3 Wp, podczas gdy w Niemczech blisko 490. Świadczy to również o potencjale, który jest do zagospodarowania, i o wielkich nakładach inwestycyjnych, jakie powinny się pojawić. Tak niski wskaźnik 2 Wp jest miarą zacofania cywilizacyjnego - ocenia prezes IEO.
OZE, zielona energia, instalacje fotowoltaiczne, prąd, inwestycje w biurowcach, energia

Bez fotowoltaiki w nowoczesnym budownictwie ani rusz

Biurowiec przyjazny środowisku to obecnie wymóg prawny, sposób na efektywne pozycjonowanie projektu, ale także możliwość realnych oszczędności.    W obliczu nasilającej się konkurencji na rynku powierzchni biurowych...

Ekspert podkreśla, że ten segment w ostatnich latach zanotował duży spadek kosztów inwestycyjnych. Średnie ceny instalacji w segmencie mikroinstalacji spadły o 15 proc. w porównaniu do 2012 roku.

- Drugą częścią są koszty instalacyjne, montażowe, serwisowe i koszty kapitału. One stanowią już połowę kosztów inwestycji. O ile światowe trendy ściągają ceny urządzeń fotowoltaicznych w dół, o tyle nie spadają koszty montażu - tłumaczy Wiśniewski.

Na początku 2016 roku koszty w segmencie mikroinstalacji spadły do poziomu 1 tys. euro na kW. To kwoty nawet o 30 proc. niższe niż w Niemczech, które i tak ze względu na bardzo rozwinięty rynek są jednymi z najniższych na świecie.

- Teoretycznie moglibyśmy się cieszyć, że mamy tak niskie koszty urządzeń, pod warunkiem że utrzymamy ich wysoką jakość i wysoką jakość montażu. Ale musimy też patrzeć na to, czy jest to cena gwarantująca rozwój branży. Może się wówczas okazać, że pod tym względem jest to cena zbyt niska - przekonuje ekspert.

Łączne moce produkcyjne polskich producentów modułów fotowoltaicznych ocenia się na ok. 600 MW w ciągu roku. To zaś może się przekładać na wielkość ok. 2,4 mln produkowanych modułów rocznie. Obecnie zdolności produkcyjne są wykorzystywane na poziomie 10 proc.

- Dlatego w Polsce mamy raczej wyprzedaż produktów po zaniżonej cenie. Warunki rynkowe nie pozwalają na zrównoważony i stabilny rozwój tej branży oraz na inwestycje, a branża bez inwestycji straci konkurencyjność - podkreśla na koniec Grzegorz Wiśniewski.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama