Polscy producenci zarabiają coraz więcej na fotowoltaice

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (kap) | perkowska@apra.pl
06-08-2016,7:00 Aktualizacja: 06-08-2016,7:47
A A A

Choć Polska nie jest Saharą, rynek urządzeń do produkcji energii elektrycznej ze słońca przeżywał w ubiegłym roku prawdziwy rozkwit. Skorzystali na tym polscy producenci, których moce wytwórcze osiągnęły około 600 MW.

Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował czwartą edycję raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2016”. Raport jest podsumowaniem stanu i trendów w fotowoltaice. Powstaje we współpracy z czołowymi firmami w branży i przedstawia pełny przegląd firm, oferty handlowej, cen oraz przekrojową analizę sprzedaży, produkcji, także kierunków importu i eksportu. 

OZE, zielona energia, instalacje fotowoltaiczne, prąd, inwestycje w biurowcach, energia

Bez fotowoltaiki w nowoczesnym budownictwie ani rusz

Biurowiec przyjazny środowisku to obecnie wymóg prawny, sposób na efektywne pozycjonowanie projektu, ale także możliwość realnych oszczędności.    W obliczu nasilającej się konkurencji na rynku powierzchni biurowych...

W tegorocznej wersji raportu dodatkowo wprowadzono informacje na temat mikroinstalacji oraz bazy danych projektów fotowoltaicznych w Polsce, zebrane i opracowane na podstawie najnowszych danych OSD (Operatorów Systemów Energetycznych).

Rynek systemów fotowoltaicznych w Polsce w ostatnich latach ciągle rośnie, mimo niejasnej sytuacji prawnej tego sektora. Całkowita moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych przyłączonych do sieci wynosi 119,2 MW, w tym 87,7 MW są to instalacje, które otrzymały świadectwa pochodzenia energii (stan na koniec pierwszego kwartału 2016 r.).

Mikroinstalacje na koniec 2015 roku stanowiły już 31,5 MW, czyli 26 proc. całkowitej mocy zainstalowanej. W samym tylko 2015 r. przybyło 77,2 MW instalacji PV, w tym około 8,8 MW z programu Prosument realizowanego przez NFOŚiGW z linii BOŚ Bank.

Dodatkowo IEO szacuje, że około 8,3 MW zainstalowanej mocy to instalacje nieprzyłączone do sieci (off-grid). Wartość rynku fotowoltaiki w 2015 roku wycenia się na blisko 470 mln zł. Jest to wzrost o 60 proc. w porównaniu do 2014 roku. 

Farma fotowoltaiczna, Ustronie Morskie, opeus energia

Instalacje fotowoltaiczne można budować na śmieciach

Pierwsza w Polsce farma solarna wybudowana na nieczynnym wysypisku śmieci w Ustroniu Morskim wyprodukowała przez rok ponad 1 mln kWh. To doskonały przykład dla innych samorządów, jak skutecznie zagospodarowywać dawne wysypiska i tereny...

Aktualne dane IEO wskazują na działalność 382 firm w branży fotowoltaicznej. Usługą, którą najczęściej oferują, jest sprzedaż i montaż paneli, inwerterów, a także gotowych, kompletnych instalacji fotowoltaicznych. Najwięcej przedsiębiorstw ma swoje siedziby w województwach: mazowieckim, śląskim i małopolskim.

W bazie IEO jest 16 producentów komponentów instalacji fotowoltaicznych. W głównej mierze są to producenci modułów fotowoltaicznych, ale też konstrukcji montażowych oraz inwerterów.

Łączne moce wytwórcze polskich producentów modułów fotowoltaicznych ocenia się na poziomie około 600 MW/rok, co może przekładać się maksymalnie na 2,4 mln produkowanych modułów rocznie. Poza tym, krajowi producenci dostarczają akcesoria, np. konstrukcje wsporcze oraz falowniki.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama