Gigantyczna elektrownia fotowoltaiczna przyłączana jest do sieci

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-12-2017,8:50 Aktualizacja: 12-12-2017,9:07
A A A

Największa pływająca po wodzie elektrownia fotowoltaiczna świata, której konstrukcja trwa od lipca, została częściowo połączona z siecią elektroenergetyczną - ogłosiła firma z grupy Sanxia, prowadząca budowę.

Elektrownia za miliard juanów (ponad 150 mln dolarów) powstaje w stosunkowo biednej prowincji Anhui na wschodzie kraju, na jeziorze utworzonym w wyniku zapadnięcia się kopalni węgla. Docelowo będzie miała moc 150 MW i zostanie w pełni przyłączona do krajowej sieci w maju przyszłego roku.  

Farma fotowoltaiczna w Wierzchosławicach, wierzchosławice, fotowoltaika, energia słoneczna, oze

Pierwsza w Polsce farma fotowoltaiczna przynosi same straty

Ponad trzy miliony złotych wynosi zadłużenie pierwszej w Polsce farmy fotowoltaicznej, która powstała w Wierzchosławicach w Małopolsce. Samorząd ma już dość spłacana kredytów i rozważa kilka rozwiązań w tej sprawie. Kilka miesięcy...

Gdy elektrownia zostanie już w pełni połączona z siecią, będzie rocznie dostarczać 150 GWh energii elektrycznej, do produkcji której trzeba byłoby zużyć 53 tys. ton węgla kamiennego.  

Chiny stopniowo odchodzą od węgla jako źródła energii elektrycznej, a ogłoszony w ubiegłym roku plan pięcioletni ogranicza maksymalną łączną moc elektrowni węglowych w kraju do 1100 GW. Poziom ten ma zostać osiągnięty w 2020 roku i od tej pory moc uzyskiwana z węgla ma już nie rosnąć. Choć w kraju powstają nowe siłownie opalane węglem, ponad 100 projektów zostało w tym roku wstrzymanych.

Węgiel mają zastąpić m.in. źródła odnawialne, ale za budową wielkich projektów wiatrowych, wodnych czy słonecznych nie nadążył rozwój sieci, która umożliwiłaby transmisję produkowanej w nich energii. W związku z tym istotna część mocy generowanej przez tego rodzaju elektrownie w Chinach marnuje się.

instalacje fotowoltaiczne, fotowoltaika, energia słoneczna, oze, panele fotowoltaiczne, odnawialne źródła energii

Fotowoltaika ma się coraz lepiej. Sektor rośnie w siłę

Z raportów RWE Polska oraz Instytutu Energetyki Odnawialnej wynika, że w Polsce rośnie rola alternatywnych źródeł energii. Szybki rozwój OZE widoczny jest m.in. na przykładzie sektora fotowoltaiki. Niestabilność...

- Pełne przyłączenie niektórych elektrowni do sieci mogłoby spowodować problemy ze stabilnością - wyjaśnił inżynier Tan Yingjie z instytutu badawczego energii elektrycznej firmy China Southern Power Grid, która dostarcza prąd w południowych prowincjach kraju.

Według Greenpeace zmarnowana w Chinach w 2016 roku energia ze źródeł odnawialnych mogłaby zasilić Pekin przez cały 2015 rok.

Państwowy Urząd Energetyczny ogłosił w tym miesiącu, że odsetek marnowanej energii na farmach wiatrowych w prowincji Gansu i Sinciang (Xinjiang) powinien spaść w tym roku do 30 proc., a w prowincjach Jilin, Heilongjiang i Mongolia Wewnętrzna do 20 proc. Udział marnowanej energii z elektrowni słonecznych w Gansu i Sinciangu powinien być utrzymany poniżej 20 proc., a w prowincjach Shanxi i Qinghai poniżej 10 proc.  

Dotychczas największą oddaną do użytku pływającą elektrownią fotowoltaiczną w Chinach była siłownia Sungrow Power Supply Co. o mocy 40 MW, również w prowincji Anhui.
 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama