Energia zamiast śmieci. Na terenie byłego wysypiska powstała farma PV

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: k.perkowska | perkowska@apra.pl
14-05-2015,1:55 Aktualizacja: 14-05-2015,9:12
A A A

W piątek 15 maja oficjalne produkcję energii rozpocznie pierwsza w gminie Ustronie Morskie (województwo zachodniopomorskie) elektrownia słoneczna. Farma powstała na terenie dawnego gminnego wysypiska śmieci.

Elektrownia w miejscowości Kukinka ma moc 1 MW i zajmuje powierzchnię blisko dwóch hektarów. Została zlokalizowana na terenie dawnego wysypiska, które funkcjonowało tam od lat 80. ubiegłego wieku.

Trzy lata temu lokalne władze zadecydowały o jego zamknięciu i częściowej rekultywacji. Po analizie niemieckich doświadczeń postanowiły, że dobrym sposobem na zagospodarowanie nieużytków będzie wybudowanie na nich elektrowni słonecznej.

NIK o bezpieczeństwie dostaw energii

Bieżące dostawy energii elektrycznej zabezpieczały w latach 2009-2014 poziom zapotrzebowania - oceniła Najwyższa Izba Kontroli po weryfikacji działań państwowych instytucji w zakresie zapewnienia dostaw prądu. Kontrolę przeprowadzono z inicjatywy...
Inwestycję zrealizowała spółka Opeus Energia z Płocka. Prace objęły rekultywację wysypiska, przygotowanie podłoża pod ogniwa (ekran z gliny), linii kablowej, montaż stacji inwerterowo-transformatorowej, budowę linii kablowych napięcia pomocniczego 230V, linii monitorujących, instalacji uziemiającej, montaż paneli fotowoltaicznych, budowę rozdzielnicy potrzeb własnych, oświetlenia i ogrodzenie terenu.

Budowa farmy wraz z rekultywacją terenu kosztowała 9,3 mln zł, z czego 2,64 mln stanowiła dotacja unijna z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, a konkretnie z działania 321 "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej".

Energią elektryczną z farmy słonecznej będą zasilane obiekty samorządowe. Dzięki temu, zdaniem władz, uda się obniżyć rachunki gminy o około 80 proc.

W planach jest rozbudowa instalacji i zwiększenie jej mocy do 3 MW. Sprawi to, że elektrownia w Kukince być może będzie jedną z największych w Polsce naziemnych instalacji fotowoltaicznych.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama