Drastycznie wzrosną koszty OZE? Samorządowcy biją na alarm

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-07-2017,10:00 Aktualizacja: 07-07-2017,17:22
A A A

Nowa interpretacja przepisów dotyczących podatku VAT może być zabójcza dla samorządów, które zainwestowały w odnawialne źródła energii. Niewykluczone, że po kieszeni dostaną także mieszkańcy, którzy postawili na OZE.

Samorządowcy z województwa lubelskiego skarżą się, że będą musieli zapłacić 23-procentowy podatek od dotacji, jaką gminy otrzymały na montaż instalacji OZE.

oze, Mikrosieci OZE, mikroinstalacje OZE, rynek energii, odnawialne źródła energii

Mikrosieci OZE to może być przyszłość energetyki odnawialnej na wsi

Terminy "spółdzielnie energetyczne" czy "prosument grupowy" nie są jeszcze w Polsce zdefiniowane od strony prawnej i naukowej. Warto się jednak nad nimi pochylić ze względu na możliwość rozwiązania z pomocą takich form...
Gmina dostała dofinansowanie na odnawialne źródła energii w wysokości 1 mln 200 tys. zł. Problem polega na tym, że trzeba dodatkowo zapłacić podatek VAT od dotacji. Wcześniej tego nie było, teraz to jest. Więc pojawił się kłopot: kto ma to sfinansować? - zastanawia się w rozmowie z Polskim Radiem Lublin Kazimierz Weremkowicz, wójt gminy Rossosz w powiecie bialskim.

- Za tydzień mamy spotkanie z mieszkańcami, temat poruszaliśmy też na sesji rady gminy. Rada przychyliła się do tego, by wspomóc mieszkańców i 50 proc. kwoty VAT-u znalazłoby się w budżecie. Pozostaje pytanie: czy ludzie zaakceptują pozostałe 50 proc. - dopytuje wójt.

oze, inwestycje w oze, Związek Gmin Dorzecza Wisłoki, fundusz Swiss Contribution

OZE za szwajcarskie pieniądze

Mieszkańcy dwudziestu gmin dorzecza Wisłoki cieszą się z czystszego powietrza i oszczędności związanych z podgrzewaniem wody. A wszystko dzięki współdziałaniu w projekcie na rzecz systemów energii odnawialnej. Te gminy to: Brzostek,...
Radio Lublin podkreśla, że gmina planuje wystąpić do Krajowej Informacji Skarbowej o indywidualną interpretację podatkową, by upewnić się, że VAT od dotacji jest konieczny i w jakiej kwoty sięga.

- Liczymy, że jest to 23 proc., ale być może okaże się, że będzie to 8 proc., być może nie od całej dotacji. Szukamy innych wyjść, a dziś informujemy mieszkańców. Musimy podjąć decyzję, co z tym dalej robić - zaznacza w rozmowie z rozgłośnią wójt.

Mieszkańcy, którzy zdecydowali się na założenie nowoczesnych instalacji są zszokowani tym, że ewentualnie będę musieli wyłożyć pieniądze z własnej kieszeni. Sprawa dotyczy ponad 140 gospodarstw domowych. Tylko w gminie Rossosz 30 osób zdecydowało się na solary, 60 na piece na gaz drzewny i około 50 - na panele fotowoltaiczne.

źródło: Polskie Radio Lublin

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama