OZE za szwajcarskie pieniądze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-04-2017,12:05 Aktualizacja: 13-04-2017,12:21
A A A

Mieszkańcy dwudziestu gmin dorzecza Wisłoki cieszą się z czystszego powietrza i oszczędności związanych z podgrzewaniem wody. A wszystko dzięki współdziałaniu w projekcie na rzecz systemów energii odnawialnej.

Te gminy to: Brzostek, Brzyska, Chorkówka, Czarna, Dębica, Dębowiec, Miasto Jasło, Jasło, Jedlicze, Jodłowa, Kołaczyce, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Pilzno, Sękowa, Skołyszyn, Szerzyny, Tarnowiec i Żyraków.

oze, inwestycje w oze, energia wiatrowa, energia słoneczna, podlasie

100 milionów na inwestycje w OZE. Dla rolników także

Rolnicy i rolnicze grupy producenckie mogą ubiegać się o istotne dofinansowania do inwestycji z zakresu odnawialnych źródeł energii na Podlasiu. Zarząd województwa ogłosił właśnie nabór wniosków. Przyjmowanie...

Wszystkie są zrzeszone w Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, który był realizatorem projektu pn. "Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki".

Główne cele tego przedsięwzięcia to podniesienie jakości powietrza przez redukcję tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń (głównie z pieców CO) oraz wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Projekt objął instalację kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej na budynkach użyteczności publicznej (było ich 103), w domach prywatnych (8000), a także budowę układów fotowoltaicznych służących do pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego na obiektach sportowych.

Dzięki temu rodziny i instytucje, u których pojawiły się instalacje, przez kilka miesięcy w roku korzystają z ciepłej wody za darmo, co gwarantuje spore oszczędności.

oze, inwestycje w oze, energia wiatrowa, energia słoneczna, Grzegorz Wiśniewski, Instytut Energetyki Odnawialnej

Polska może nie wywiązać się z unijnych wytycznych w sprawie OZE

Do 2020 roku udział OZE w polskim miksie energetycznym ma wzrosnąć do 15 proc. Możemy mieć jednak kłopoty z realizacją tego celu, przede wszystkim z powodu niższych od planowanych w sektorze inwestycji oraz braku przejrzystych przepisów. -...

Wartość całego zadania to blisko 83 mln zł, ale co bardzo ważne, udało się pozyskać ogromne dofinansowanie (75 proc. kosztów) w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, wspomagającego rozwój energii odnawialnej.

Program powstał w oparciu o fundusz "Swiss Contribution", na który środki wyłożyła Szwajcaria.

Nic więc dziwnego, że Andrej Motyl, ambasador tego kraju w Polsce został zaproszony na uroczystą konferencję podsumowującą realizację projektu, która odbyła się w Jasielskim Domu Kultury.

Gość wyraził uznanie dla właścicieli gospodarstw domowych i władz lokalnych uczestniczących w przedsięwzięciu.

Z kolei wicepremier Jarosław Gowin dziękował szwajcarskim partnerom i podkreślał, że to właśnie od nich warto uczyć się dbałości o środowisko.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama