Czas zwrotu inwestycji w instalację PV jest relatywnie krótki
W ostatnich latach możemy zaobserwować dynamiczny rozwój rynku fotowoltaiki w Polsce. Co sprawia, że gwałtownie wzrosło zainteresowanie instalacjami PV?
Jak wskazano w raporcie "Rozwój polskiego rynku fotowoltaicznego w latach 2010-2020" opracowanym przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV, na przestrzeni lat 2014-2015 rynek odnotował wzrost na poziomie aż 373 proc.
Fotowoltaika dynamicznie się rozwija. Coraz więcej mocy
Jak wynika z analiz przygotowanych przez ekspertów OPEUS Energia, czas zwrotu inwestycji w instalację PV, szczególnie w przypadku sektora MŚP, jest relatywnie krótki. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa i charakterystyki zużycia energii elektrycznej wynosi on ok. 5-7 lat.
Przygotowując się do wykorzystania systemu PV należy dokładnie przeanalizować potrzeby energetyczne. Na przydatność paneli wpływa kilka czynników, w tym przede wszystkim cena jaką płacimy za energię oraz czas w jakim zużywamy najwięcej energii.
Bez fotowoltaiki w nowoczesnym budownictwie ani rusz
- Kolejną po przedsiębiorcach grupą, która najczęściej zwraca się do nas z prośbą o przygotowanie i montaż systemów PV są spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które w ten sposób chcą zmniejszyć koszty użytkowania budynków wielorodzinnych. Trzeba również zauważyć, że idea prosumencka doskonale wpisuje się w charakter spółdzielczości. Produkowana przez instalację fotowoltaiczną energia służy wszystkim mieszkańcom, na przykład do oświetlania korytarzy lub zasilania wind - wskazuje Sławomir Reszke, prezes OPEUS Energia.
Dobrym przykładem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe, gdzie na jednym z jej obiektów zbudowano instalację złożoną z 153 modułów. Produkowana energia zapewnia zasilanie części wspólnych budynku. Łączna moc wszystkich instalacji wykorzystywanych przez wrocławską spółdzielnię wyniesie 454 kW.
Instalacje fotowoltaiczne można budować na śmieciach
- Po zakończeniu inwestycji spółdzielnia będzie największym producentem zielonej energii i liderem w walce z zanieczyszczeniem powietrza we Wrocławiu - mówi Mirosław Lach, przewodniczący rady nadzorczej SM Wrocław-Południe.
Główną motywacją i przyczyną coraz większej opłacalności inwestycji w obszarze odnawialnych źródeł energii, a w szczególności fotowoltaiki, są dotacje oferowane w ramach różnych programów wsparcia.
Dostali panele fotowoltaiczne i płacą mniej za prąd
Konkursy organizowane w ramach dwóch pierwszych programów są skierowane w znacznej mierze do przedsiębiorców oraz zarządców budynków wielorodzinnych, z kolei Prosument nastawiony jest na rozwój prywatnych instalacji przydomowych.
- Środki dostępne w ramach funduszy unijnych mają niezwykle istotny wpływ na rozwój branży fotowoltaicznej w Polsce. Dotacje na poziomie nawet 85 proc. kosztów inwestycji znacząco zwiększają opłacalność inwestycji i skracają czas zwrotu poniesionych kosztów. Nie bez znaczenia są też rozwój technologii i sposobów wytwarzania paneli, które przekładają się bezpośrednio na malejące ceny systemów PV - dodaje Sławomir Reszke.