Czas zwrotu inwestycji w instalację PV jest relatywnie krótki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
19-07-2016,17:45 Aktualizacja: 19-07-2016,18:13
A A A

W ostatnich latach możemy zaobserwować dynamiczny rozwój rynku fotowoltaiki w Polsce. Co sprawia, że gwałtownie wzrosło zainteresowanie instalacjami PV?

Jak wskazano w raporcie "Rozwój polskiego rynku fotowoltaicznego w latach 2010-2020" opracowanym przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV, na przestrzeni lat 2014-2015 rynek odnotował wzrost na poziomie aż 373 proc.

odnawialne źródła energii, instalacje fotowoltaiczne, fotowoltaika

Fotowoltaika dynamicznie się rozwija. Coraz więcej mocy

Sektor fotowoltaiki w Polsce ma się coraz lepiej i dynamicznie się rozwija. W 2015 roku moc skumulowana w takich instalacjach przekroczyła 95 MWp. Aż 98 proc. z nich zostało przyłączonych do sieci w latach 2014-2015. Tylko w minionym roku moc...
Mimo, że wciąż odbiegamy znacząco od europejskich liderów, to dane te pozwalają branży patrzeć optymistycznie w przyszłość. Przyjrzymy się zatem głównym czynnikom determinującym rozwój wykorzystania fotowoltaiki w Polsce.

Jak wynika z analiz przygotowanych przez ekspertów OPEUS Energia, czas zwrotu inwestycji w instalację PV, szczególnie w przypadku sektora MŚP, jest relatywnie krótki. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa i charakterystyki zużycia energii elektrycznej  wynosi on ok. 5-7 lat.

Przygotowując się do wykorzystania systemu PV należy dokładnie przeanalizować potrzeby energetyczne. Na przydatność paneli wpływa kilka czynników, w tym przede wszystkim cena jaką płacimy za energię oraz czas w jakim zużywamy najwięcej energii.

OZE, zielona energia, instalacje fotowoltaiczne, prąd, inwestycje w biurowcach, energia

Bez fotowoltaiki w nowoczesnym budownictwie ani rusz

Biurowiec przyjazny środowisku to obecnie wymóg prawny, sposób na efektywne pozycjonowanie projektu, ale także możliwość realnych oszczędności.    W obliczu nasilającej się konkurencji na rynku powierzchni biurowych...
Opłacalność potęguje nowelizacja ustawy OZE, która wskazuje możliwość oddania energii z instalacji do sieci i odebranie jej z powrotem w stosunku 1 do 0,8 dla instalacji do 10 kW. Rozliczenia dokonuje się na podstawie wskazań urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego dla danej mikroinstalacji.

- Kolejną po przedsiębiorcach grupą, która najczęściej zwraca się do nas z prośbą o przygotowanie i montaż systemów PV są spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które w ten sposób chcą zmniejszyć koszty użytkowania budynków wielorodzinnych. Trzeba również zauważyć, że idea prosumencka doskonale wpisuje się w charakter spółdzielczości. Produkowana przez instalację fotowoltaiczną energia służy wszystkim mieszkańcom, na przykład do oświetlania korytarzy lub zasilania wind - wskazuje Sławomir Reszke, prezes OPEUS Energia.

Dobrym przykładem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe, gdzie na jednym z jej obiektów zbudowano instalację złożoną z 153 modułów. Produkowana energia zapewnia zasilanie części wspólnych budynku. Łączna moc wszystkich instalacji wykorzystywanych przez wrocławską spółdzielnię wyniesie 454 kW.

Farma fotowoltaiczna, Ustronie Morskie, opeus energia

Instalacje fotowoltaiczne można budować na śmieciach

Pierwsza w Polsce farma solarna wybudowana na nieczynnym wysypisku śmieci w Ustroniu Morskim wyprodukowała przez rok ponad 1 mln kWh. To doskonały przykład dla innych samorządów, jak skutecznie zagospodarowywać dawne wysypiska i tereny...
Wartość inwestycji spółdzielni w ramach programu Prosument wynosie 2,7 mln zł, z czego ponad 1 mln będzie pozyskane w formie dotacji, a 1,6 mln w postaci kredytu preferencyjnego. W całym projekcie przewidziano 13 instalacji, które zostaną zamontowane do końce bieżącego roku.

- Po zakończeniu inwestycji spółdzielnia będzie największym producentem zielonej energii i liderem w walce z zanieczyszczeniem powietrza we Wrocławiu - mówi Mirosław Lach, przewodniczący rady nadzorczej SM Wrocław-Południe.

Główną motywacją i przyczyną coraz większej opłacalności inwestycji w obszarze odnawialnych źródeł energii, a w szczególności fotowoltaiki, są dotacje oferowane w ramach różnych programów wsparcia.

energa living lab, prąd, energia elektryczna, laboratorium energetyczne, panele fotowoltaiczne, energooszczędność

Dostali panele fotowoltaiczne i płacą mniej za prąd

Średnio 75 zł na kwartał można zaoszczędzić na opłatach za prąd - to wstępne wyniki programu Energa Living Lab. 300 gospodarstw domowych w Gdyni od roku uczy się zarządzać energią elektryczną, bezpłatnie testując nowoczesne narzędzia i usługi....
Z dofinansowania korzystają przede wszystkim inwestorzy indywidualni oraz wspomniane już spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. O wsparcie można ubiegać się w ramach kilku źródeł - w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko czy programu Prosument.

Konkursy organizowane w ramach dwóch pierwszych programów są skierowane w znacznej mierze do przedsiębiorców oraz zarządców budynków wielorodzinnych, z kolei Prosument nastawiony jest na rozwój prywatnych instalacji przydomowych.

- Środki dostępne w ramach funduszy unijnych mają niezwykle istotny wpływ na rozwój branży fotowoltaicznej w Polsce. Dotacje na poziomie nawet 85 proc. kosztów inwestycji znacząco zwiększają opłacalność inwestycji i skracają czas zwrotu poniesionych kosztów. Nie bez znaczenia są też rozwój technologii i sposobów wytwarzania paneli, które przekładają się bezpośrednio na malejące ceny systemów PV - dodaje Sławomir Reszke.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama