Biopaliwa z glonów? To całkiem możliwe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-12-2015,13:40 Aktualizacja: 21-12-2015,14:11
A A A

W rafinerii PKN Orlen w Płocku powstanie stacja doświadczalna, gdzie z wykorzystaniem dwutlenku węgla i wody poprodukcyjnej hodowane będą glony. Celem tego innowacyjnego projektu jest opracowanie technologii produkcji wyższej generacji biokomponentów paliw.

Jak poinformował w poniedziałek płocki koncern, przedsięwzięcie będzie realizowane zgodnie z priorytetami w zakresie biopaliw wyznaczonymi przez Dyrektywę o Odnawialnych Źródłach Energii na 2020 r.

"Głównym celem badań jest opracowanie technologii produkcji biokomponentów z glonów olejowych i okrzemek bałtyckich w warunkach pracy rafinerii" - podkreślił w komunikacie PKN Orlen.

ustawa o biokomponentach i biopaliwach, promocja biopaliw, podatek akcyzowy od paliw silnikowych

Mniej pieniędzy na promocję biopaliw

Rząd nie przeznaczy w 2016 roku 1,5 proc. z akcyzy na promocję biopaliw, większe za to mogą być wydatki społeczne. Tak wynika z przyjętego przez Radę Ministrów projektu tzw. ustawy okołobudżetowej na przyszły rok. Gabinet Beaty Szydło...

Obecnie w ramach projektu realizowane są badania nad wyselekcjonowaniem odpowiednich gatunków glonów i taksonów okrzemek, prowadzone przez współpracujące ze spółką uczelnie: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Uniwersytet Szczeciński.

Według PKN Orlen, wyprodukowany doświadczalnie w płockiej rafinerii olej z glonów i okrzemek będzie badany pod kątem produkcji estrów, jak również biokomponentów syntetycznych.

"Badaniom poddane zostaną wytłoczyny glonowe w kierunku zgazowania i fermentacji biogazowej jak również pozostałość masy organicznej z okrzemek w kierunku polimerowym" - wyjaśnił płocki koncern.

"Zakładamy, że osiągnięcie założonych w projekcie celów pozwoli w przyszłości na komercjalizację technologii i umożliwienie produkcji biopaliw z glonów w oparciu o potencjał techniczny rafinerii w Płocku, jak również implementację rozwiązania do instalacji przemysłowych generujących CO2 w grupie kapitałowej, co niewątpliwie przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla" - powiedział, cytowany w komunikacie PKN Orlen, dyrektor wykonawczy ds. zarządzania łańcuchem dostaw w tej spółce Robert Czekaj.

Od 2014 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o biopaliwach zakładająca, że od 2020 r. muszą one stanowić 10 proc. zużywanych w Polsce paliw. W Polsce najczęstszym dodatkiem do benzyny jest obecnie etanol, a do oleju napędowego estry kwasów tłuszczowych FAME.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama