Wiceminister klimatu: planujmy położyć akcent na rozwoju biometanu
Ministerstwo klimatu zakłada zwiększenie ambicji w obszarze energii ze źródeł odnawialnych w strategicznych dokumentach: Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu oraz Polityce Energetycznej Polski do 2040 - poinformował PAP wiceszef resortu Miłosz Motyka.
Ministerstwo pracuje nad aktualizacjami Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) oraz projektu Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK). Do końca czerwca br. KPEiK musi być przekazany Komisji Europejskiej.
"Na pewno założenia KPEiK będą bardziej ambitne niż te, które znajdują się w dotychczasowej wersji. Chcemy wziąć pod uwagę planowane uproszczenia proceduralne i zmiany legislacyjne, które planujemy dla energetyki wiatrowej na lądzie, oraz dla poprawy rozliczeń prosumenckich" - wyjaśnił wiceminister Motyka.
Raport. Polska wykorzystuje tylko około 3 proc. całkowitego potencjału produkcji biogazu
"W ramach zwiększonych ambicji uważamy, że do 2030 r. możemy podnieść udział mocy z OZE w całym systemie do 60 proc." - zaznaczył.
Ostatnia wersja KPEiK zakłada, że udział OZE w końcowym zużyciu energii w 2030 r. powinien być na poziomie 21-23 proc. "Uważamy, że możemy to podnieść o kilka punktów procentowych, w zależności od tego, jakie możliwości będzie miało PSE (Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej - PAP). 25 proc. jest absolutnie w naszym zasięgu" - ocenił Motyka.
Jak podkreślił wiceminister, przygotowywana aktualizacja PEP2040 będzie spójna z KPEiK. "Nie wykluczamy zmiany planowanego udziału węgla w produkcji energii elektrycznej, który to wskaźnik w obecnej wersji Polityki jest na poziomie do 56 proc. w 2030 r. Na razie nie doszliśmy do etapu, w którym będzie on rozważany, ale zmiana nie jest wykluczona" - poinformował.
Ministerstwo planuje też zwiększenie potencjału energetyki wiatrowej na lądzie. "Według obecnych analiz planowana nowelizacja ustawy odległościowej może dodać nam do 10 GW nowych mocy z wiatru na lądzie do 2030 r., zamiast możliwych 4 GW przy obecnych przepisach. To istotna różnica" - ocenił Motyka.
Porozumienia sektorowe w kontekście wyzwań OZE w Polsce
Jak dodał, zakłada się również, że okres najbardziej dynamicznego wzrostu mocy fotowoltaicznych mamy już za sobą. "Przewidujemy, że tempo rozwoju PV będzie niższe, zwłaszcza w stosunku do okresu 2019-2020" - powiedział.
Aktualizacja PEP2040 ma zakładać kontynuację projektów morskiej energetyki wiatrowej (MFW), aktualny też będzie harmonogram aukcji dla offshore przewidzianych na lata 2025-2026. Obecne zapisy co do mocy MFW również będą aktualne - zaznaczył wiceminister.
Ministerstwo planuje też w aktualizacji PEP2040 położyć akcent na rozwoju biometanu. "Jest to temat, którym bardzo są zainteresowani rolnicy, samorządowcy i przedsiębiorcy. Wspólnie z ministerstwem rolnictwa będziemy pracowali nad usprawnieniem procedur, aby biogazowni i biometanowni powstawało więcej. Zastanawiamy się np. nad wsparciem projektów o mocy ponad 0,5 MW, o co często apeluje branża. Usprawnieniu wymaga też obszar przyłączeń" - wyjaśnił Miłosz Motyka.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś