Polska Grupa Biogazowa rusza z budową swojej 19. biogazowni w Polsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
12-12-2023,15:50 Aktualizacja: 12-12-2023,15:53
A A A

Polska Grupa Biogazowa (PGB) poinformowała we wtorek o rozpoczęciu budowy 19. swojej biogazowni w Polsce. Kogeneracyjna instalacja o mocy 1 MW ma powstać w Półwsi w województwie warmińsko-mazurskim.

Należąca do koncernu TotalEnergies - największego producenta biometanu we Francji - Polska Grupa Biogazowa jest w Polsce właścicielem i operatorem osiemnastu biogazowni o łącznej mocy 19 MW. Kolejne dwie mają powstać w Półwsi i w Bagdadzie w województwie wielkopolskim. PGB zaznaczyła w komunikacie, że projektuje kilkanaście nowych inwestycji.

Obiekt ma ruszyć w IV kwartale 2024 r.

Według informacji PGB, uruchomienie biogazowni w Półwsi ma nastąpić w IV kwartale 2024 r. Instalacja ma produkować rocznie ponad 8,3 GWh energii elektrycznej i niemal 8 GWhth ciepła.

Jak zauważyła wicedyrektor generalny PGB Sabine Dujacquier, biogaz stanowi ważne ogniwo gospodarki o obiegu zamkniętym. "Rozwój biogazowni i całego sektora nie tylko promuje energię odnawialną, lecz również tworzy nowe miejsca pracy" - dodała Dujacquier, cytowana w komunikacie spółki.

biogazownia rolnicza, gnojowica, kukurydza, poferment, nawóz naturalny, biogaz, Agri Plus, trzoda chlewna, maciory

Produkują biogaz z gnojowicy i kukurydzy

Firma Agri Plus w październiku otworzyła biogazownię rolniczą w Krąplewicach w powiecie świeckim w woj. kujawsko-pomorskim. Biogazownia jest zlokalizowana przy wytwórni pasz oraz fermie macierzystej, w której produkowane są prosięta...

Według starosty powiatu iławskiego Bartosza Bielawskiego, rozwój OZE jest dla Polski fundamentalnym i nieodwracalnym procesem. "Podjęte przed laty decyzje o otwarciu się na inwestycje w odnawialne źródła energii przynoszą dziś owoce w postaci trzeciej biogazowni PGB w powiecie i stanowią fundament dla zrównoważonego rozwoju naszej lokalnej społeczności” - podkreślił Bielawski.

Polski potencjał - 8 mld m sześc. rocznie

„Celem TotalEnergies na rok 2030 jest osiągnięcie łącznej mocy produkcyjnej brutto na poziomie 20 TWh ekwiwalentu biometanu i udziału kapitałowego w produkcji rzędu 10 TWh” – poinformował wiceprezes ds. biogazu w TotalEnergies i szef Rady Nadzorczej PGB Olivier Guerrini.

Jak przypomniała PGB, plan REPowerEU zakłada produkcję w UE w 2030 r. 35 mld m sześc. biometanu rocznie, a polski potencjał produkcyjny szacuje się na 8 mld m sześc. rocznie.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama