Biogazownia powstanie w ogrodzie zoologicznym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Jowsa PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-05-2020,14:50 Aktualizacja: 03-05-2020,16:00
A A A

Wyłoniono wykonawcę koncepcji budowy biogazowni na terenie Nowego ZOO. Powstanie takiego obiektu ma pozwolić na wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w oparciu o odpady pochodzące z działalności ogrodu zoologicznego.

Poznański magistrat podkreślił, że idea gospodarki obiegu zamkniętego zakłada, aby produkty, materiały oraz surowce były wykorzystywane tak długo jak to możliwe, a wytwarzanie odpadów - sprowadzone do minimum.

biogazownie rolnicze, obornik, gnojowica, odpady, przepisy

Jak są kwalifikowane odchody zwierzęce stosowane w biogazowni?

Wprowadzenie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach spowodowało szereg utrudnień dla prowadzących biogazownie rolnicze. Ministerstwo Środowiska wydało oświadczenie w sprawie kwalifikowania odchodów zwierzęcych stosowanych...

"Doskonałym przykładem realizacji tej idei jest koncepcja biogazowni w Nowym ZOO, która pozwoli na lokalne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w oparciu o odpady pochodzące z działalności ogrodu zoologicznego" - podał Urząd Miasta Poznania.

Wyjaśnił, że w poznańskim ZOO żyje obecnie niemal 2500 zwierząt, produkujących codziennie wiele ton bioodpadów. Wykorzystanie ich do produkcji biogazu w biogazowni ma ogromny potencjał.

Oprócz wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, produkty powstałe w procesie można wykorzystać jako nawóz oraz karmę dla owadów paszowych.

Miasto Poznań zawarło już umowę na opracowanie wielowariantowej koncepcji budowy biogazowni na terenie Nowego ZOO w Poznaniu.

przybroda, biogazownia, jan pikul, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Prąd i ciepło z obornika. Ruszyła nowoczesna biogazownia

Nowoczesną biogazownię oddano do użytku w należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP) Rolniczo-Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym w Przybrodzie. Z obornika i bioodpadów powstanie prąd i ciepło. Podczas oficjalnego...

Magistrat podał, że docelowo biogazownia o mocy co najmniej 250 kW ma zostać wykonana w standardzie obiegu zamkniętego, wykorzystując substraty pochodzące z terenu ogrodu zoologicznego, tj. odchody zwierzęce i roślinne.

"Całość odpadów zielonych oraz odchodów zwierzęcych, byłaby poddawana procesowi fermentacji metanowej. Otrzymany biogaz, po odpowiednim oczyszczeniu, byłby wykorzystywany do napędzania silników gazowych. Powstała w ten sposób energia elektryczna zasilałaby obiekty znajdujące się na terenie ogrodu zoologicznego, a powstające w kogeneracji ciepło mogłoby zostać wykorzystane do ogrzewania budynku słoniarni i innych pawilonów" - wskazał magistrat.

Realizacja inwestycji ma się przełożyć m.in. na poprawę efektywności energetycznej, redukcję liczby i powierzchni składowisk bioodpadów, a także oszczędności kosztów energii.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama