Zamojszczyzna spichlerzem Polski
Pod takim hasłem 23 czerwca odbył się pierwszy Wojewódzki Dzień Pola i konferencja w gospodarstwie Aleksandry i Marcina Zamoyskich w Michalowie na Zamojszczyźnie. Wydarzenie zgromadziło kilkadziesiąt firm związanych z rolnictwem oraz setki rolników.
Organizatorem imprezy była firma dystrybucyjna Thorus Agro Group a współorganizatorami Zamojskie Towarzystwo Rolnicze oraz spółki: Ekoplon, DuPont, Gravit i NaturalCrop Poland.
Miłośnicy rolnictwa u Wiesława Gryna
Patronat naukowy nad wydarzeniem sprawował rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-PIB w Puławach, Instytut Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk, Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza oraz Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Konferencja składała się z dwóch bloków. Pierwszy blok został podzielony na cztery części: diagnozę gleby i roślin, terapię gleby, profilaktykę, stymulację i interwencję oraz precyzyjną aplikację.
W pierwszej części Paweł Saba prezes Thorus Agro Group przedstawił koncepcję diagnozy gleby na podstawie „Zintegrowanego Systemu Zarządzania Procesami Produkcji Roślinnej”. Celem tego systemu jest racjonalizacja i optymalizacja poszczególnych zadań wykonywanych na polu, jak i na roślinie podczas wegetacji. Jak podkreślił mówca, firma korzysta z najnowszych zdobyczy nauki, narzędzi i rozwiązań XXI wieku, które w połączeniu z wiedzą i umiejętnościami praktyków pomagają znaleźć rozwiązania bieżących problemów.
Pokazy polowe Agricola-Lublin w Obszy
Natomiast dr inż. Adam Kuzdraliński, prezes zarządu spółki Nexbio omówił zasady prowadzenia „Ochrony Roślin Nowej Generacji”, w której bazuje się na analizach DNA. Analizy te pozwalają na wczesną detekcję zagrożeń chorobowych na uprawach (zanim są widoczne gołym okiem) oraz zindywidualizowany dobór środków ochrony roślin, przez co ochrona jest skuteczniejsza.
W drugiej części Marek Tyrajski ze spółki Omya przedstawił znaczenie właściwego odczynu gleby, a Rafał Forc omówił elementy „Technologii NaturalCrop w uprawach rolniczych”
W trzeciej części dr inż. Diana Wieczorek, kierownik działu technologii i rozwoju produktu w firmie Ekoplon zaprezentowała wykład na temat stymulującej roli mikroelementów. Adam Chrzanowski ze spółki DuPont omówił zaś skuteczną ochronę buraka cukrowego.
W czwartej części Paweł Mendik właściciel spółki Agro Navi zaprezentował możliwości zmiennego dawkowanie środków dzięki sprzętowi Trimble.
Soja: są brodawki
W drugim bloku zaprezentowali się przedstawiciele pozostałych firm, w zajmujących się sprzedażą maszyn czyszczących, producenci i dystrybutorzy nawozów oraz materiału siewnego zbóż, w tym kukurydzy oraz roślin bobowatych grubonasiennych (strączkowych).
Na poletkach doświadczalnych można było obejrzeć efekty zastosowanych technologii w uprawie buraka cukrowego. Pod koniec pierwszej dekady maja silna ulewa w Michalowie prawie zniszczyła plantację i rośliny trzeba było praktycznie reanimować. Efekty tej reanimacji można było uznać za udane.
Na innym polu zaprezentowano zaś kolekcję odmian soi z firmy Agroyoumis.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz