Wojna w spichlerzu świata oznacza, że ziarno będzie coraz droższe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-02-2022,18:10 Aktualizacja: 25-02-2022,18:18
A A A

Wojna na Ukrainie spowoduje dalszy wzrost notowań zbóż na giełdach światowych, ceny ziarna już od kilku dni rosną. Drożej będzie także w Polsce - powiedziała Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej.

W czwartek nad ranem kolumny rosyjskich wojsk przekroczyły wschodnie, północne oraz południowe granice Ukrainy. Rosja rozpoczęła ostrzał ukraińskich miast. Celem agresji stały się m.in. Kijów, Charków oraz znajdujące się w obwodzie lwowskim obiekty wojskowe.

Rosyjska inwazja na Ukrainę wywoła wzrost cen mięsa?

Konflikt zbrojny wywołany przez Rosję doprowadzi do gwałtownego wzrostu cen nie tylko mięsa, ale również zbóż, oleju słonecznikowego i energii. Zwiększy to koszty artykułów spożywczych, które i tak są już najwyższe od...

- Tą datę zapamiętamy jako dzień bezprecedensowej agresji na Ukrainę, złamania wszelkich zasad współpracy międzynarodowej. Jest to wojna w spichlerzu świata, bo Rosja jest pierwszym eksporterem pszenicy, a Ukraina czwartym - tłumaczyła szefowa Izby.

Rosja w ubiegłym roku miała 17 proc. udział w międzynarodowym handlu pszenicą, a Ukraina 12 proc. i 20 proc. udział w handlu kukurydzą.

- Oczywiście, dzisiaj trudno jest przewidzieć jak się konflikt rozwinie, ale gdyby Ukraina ograniczyła eksport zbóż mogłoby to spowodować problemy w wielu krajach - arabskich i afrykańskich. Głównym odbiorcą tamtejszego zboża są kraje arabskie, a zwłaszcza Egipt, który całkowicie jest uzależniony od importu - zaznaczyła ekspertka.

Polska jest także sporym eksporterem ziarna, więc nie ma obaw, że nam zboża zabraknie, ale przełoży się to na ceny, gdyż podążają za notowaniami giełdowymi. A te mogą być rekordowe.

Andrzej Steckiewicz, Warmińsko-Mazurski Związek Hodowców Bydła Mlecznego, pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Miejsca dla uchodźców z Ukrainy w gospodarstwach? Jest apel o pomoc

Mając na uwadze możliwy i trudny do przewidzenia przebieg wydarzeń związanych z wojną na Ukrainie, proszę hodowców o rozważenie przygotowania miejsc pobytu dla ewentualnych uchodźców - napisał Andrzej Steckiewicz, prezes...

Według Biura Analiz i Strategii KOWR od początku sezonu 2021/2022 (w okresie-lipiec–grudzień 2021 r.) z kraju wyeksportowano 4 mln ton ziarna zbóż. W drugim tygodniu lutego za pszenicę konsumpcyjną płacono średnio 1 268 zł/t, o 2 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie cena ziarna była o 3 proc. niższa niż miesiąc wcześniej, ale o 35,5 proc. wyższa niż przed rokiem.

Polska importuje z Ukrainy tylko niewielkie ilości ziarna. W 2021 r. (według danych resortu rolnictwa) sprowadziła 3,1 tys. ton pszenicy, 6,2 tys. ton kukurydzy i ok. 35 tys. ton żyta.

Zdaniem Piątkowskiej, drogie zboża będą miały wpływ na inne produkty rolne. Wzrosną ceny pieczywa, ale w tym przypadku nie tylko z powodu drogiego ziarna, ale głównie na skutek wzrostu innych kosztów produkcji np. energii. Dodała, że ceny mąki w ciągu roku poszły w grę o 58 proc., ale mąka stanowi tylko ok. 17 proc. kosztów produkcji. Zaznaczyła, że drogie zboża paszowe podniosą także koszty produkcji zwierzęcej, no i pewno ich ceny.

Na krajowym rynku zbożowym handel jest nadal jest umiarkowany. Ziarno sprzedają na ogół firmy handlowe, natomiast rolnicy wstrzymują się z tym licząc na lepsze ceny. W ocenie Izby zapasy ziarna w gospodarstwach są duże.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij