Rekordowe zbiory zbóż

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-10-2020,9:25 Aktualizacja: 08-10-2020,9:30
A A A

Wzrost tegorocznych zbiorów zbóż wynika ze sprzyjającej uprawom pogody. Rolnicy uzyskali wyższe plony, co przełożyło się na lepszą produkcję - mówi Marcin Wroński, zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Od trzech lat w Polsce rosną zbiory zbóż. Według ostatnich szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, gospodarze zebrali w tym roku rekordowe ilości ziarna - 33,3 mln ton wobec 29 mln ton (+15 proc. rok do roku).

susza rolnicza, Andrzej Doroszewski, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, niedobór wody

IUNG: pogoda w tym roku sprzyjała uprawom

Tegoroczna pogoda nie była dla upraw zła, choć susza wystąpiła w Polsce. To przełożyło się to na dobre plony - uważa prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Susza dotknęła przede wszystkim województwa lubuskie...

Dodał, że wzrost tegorocznych zbiorów uzyskany przez producentów wynika z lepszych plonów, gdyż powierzchnia zasiewów była zbliżona do notowanej rok wcześniej, czyli około 7,9 mln ha.

Wicedyrektor KOWR zaznaczył, że jeszcze w kwietniu rolnicy mieli obawy o swoje uprawy, gdyż występowały duże niedobory wilgoci w glebie. Ale opady deszczu, które wystąpiły od końca maja do lipca i nieznaczne straty zimowe zbóż ozimych, wpłynęły korzystnie na zwiększenie plonów.

Średni plon zbóż w Polsce rzeczoznawcy GUS ocenili na 42,3 dt/ha wobec 36,7 dt/ha w 2019 r.

Powierzchnia uprawy pszenicy ukształtowała się na poziomie 2,5 mln ha, pszenżyta 1,3 mln ha, żyta, jęczmienia i mieszanek zbożowych po około 1 mln ha, a owsa 0,5 mln ha. Średni plon zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi oceniono na 40,2 dt/ha, o 14 proc. więcej niż rok wcześniej.

opryskiwacz, ciągnik, pole

Mikroelementy na oziminy

Zboża ozime już jesienią wymagają dobrego zaopatrzenia nie tylko w fosfor, potas i magnez, ale także w mikroelementy, a przede wszystkim w miedź (Cu), cynk (Zn) i mangan (Mn). Mikroelementy te biorą udział w wielu procesach życiowych roślin. W...

GUS szacuje, że tegoroczne zbiory zbóż podstawowych z mieszankami (bez kukurydzy, prosa i gryki) ukształtowały się na poziomie 28,9 mln ton wobec 25,1 mln ton w 2019 r. (również o 15 proc. wyższym).

Zbiory pszenicy oszacowano na blisko 12 mln ton wobec 11 mln ton w 2019 r. Pszenżyta mogło zostać zebrane 5,1 mln ton (+12 proc.), jęczmienia 3,8 mln ton (+13,5 proc.), a żyta 3,1 mln ton (+25 proc.).

Większe od ubiegłorocznych szacowane są również zbiory pozostałych zbóż. Zbiory mieszanek zbożowych wzrosły z 2,5 mln ton do 3,3 mln ton (35 proc.), a owsa z 1,2 do 1,6 mln ton (29 proc.).

- W tym roku spodziewamy się również wyższych zbiorów kukurydzy. Eksperci oceniają, że zbiory mogą przekroczyć 4 mln ton, ziarno prawdopodobnie będzie wykazywać lepsze parametry biochemiczne niż ze zbiorów ubiegłego roku - poinformował na koniec Marcin Wroński.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij