Oddziały terenowe KOWR o postępie prac żniwnych oraz jakości ziarna zbóż i nasion rzepaku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
08-08-2020,11:00 Aktualizacja: 08-08-2020,11:07
A A A
W całym kraju trwają zbiory zbóż. Zgodnie z informacjami z oddziałów terenowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w większości województw koszone są już wszystkie zboża podstawowe. W pierwszym tygodniu sierpnia 2020 r. prace żniwne w niektórych rejonach Polski były jednak utrudnione z powodu przelotnych opadów deszczu. 
 
Praktycznie w całym kraju dobiegają już końca zbiory jęczmienia ozimego. W przypadku pszenicy ozimej żniwa zbliżają się do półmetka lub go przekroczyły w woj. dolnośląskim, świętokrzyskim, lubelskim, mazowieckim i podlaskim. W województwach zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim skoszona powierzchnia wynosiła około 40%. Najmniej zaawansowane zbiory pszenicy mają miejsce w woj. warmińsko-mazurskim, podkarpackim i pomorskim. 
 
zbiory rzepaku, plonowanie rzepaku, KZPRiRB jakość nasion rzepaku, ceny rzepaku, żniwa 2020, zaolejenie nasion rzepaku,

Zbiory rzepaku przekroczyły półmetek. Jak przedstawiają się plony, jakość i ceny nasion?

Deszczowy front atmosferyczny, który w ciągu ostatnich dwóch dni z zachodu na wschód przetaczał się przez nasz kraj wstrzymał prace żniwne, które w przypadku rzepaku przekroczyły już półmetek.    Juliusz...
Według stanu na 6 sierpnia skoszona powierzchnia żyta w woj. mazowieckim, świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim wyniosła ponad 50%. W pozostałych województwach zaawansowanie zbiorów tego zboża było zróżnicowane i na ogół nie przekroczyło 30%. 
 
Zbiory zbóż jarych są również znacznie zróżnicowane. Zaawansowanie żniw w zależności od regionu Polski wynosiło od 3% do 50%. Najmniej zaawansowane zbiory mają miejsce w północno-wschodniej części kraju (w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i pomorskim). 
 
Tworzą się kolejki 
 
Zgodnie z informacjami z OT KOWR podmioty skupujące zboża na terenie całego kraju są przygotowane do odbioru ziarna od rolników. Dotychczas skup zbóż przebiegał sprawnie, chociaż sporadycznie tworzyły się kolejki. 
 
Podmioty skupujące w woj. wielkopolskim poinformowały, że w przypadku nasilenia dostaw ziarna od producentów, skup może odbywać się po uprzednim ustaleniu godziny odbioru, aby ograniczyć oczekiwanie na rozładunek środków transportu. 
 
W większości województw (małopolskim, opolskim, śląskim, lubuskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim oraz podlaskim) ziarno jest na ogół suche i dobrej jakości. W województwie mazowieckim oraz lubelskim jakość ziarna jest zróżnicowana od średniej do dobrej. 
 
Zbiory zbóż, zboża, agrobiznes, żniwa 2020

Zapowiadają się rekordowe zbiory zbóż

Według wstępnego szacunku GUS, zbiory zbóż w Polsce z mieszankami zbożowymi mogą wynieść ok. 27,9 mln t, czyli o 11 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Ma być też więcej warzyw gruntowych i niektórych owoców. W ocenie GUS,...
W województwie warmińsko-mazurskim występowały jednak partie zbóż o obniżonej gęstości. Ponadto dostarczane ziarno żyta do skupu było na ogół drobne i wilgotne. 
 
Rzepak na finiszu 
 
W całym kraju trwa również zbiór rzepaku ozimego. Koszony jest również rzepak jary. Z informacji przekazanych przez OT KOWR wynika, że w woj. kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim i lubuskim zbiory rzepaku ozimego dobiegają końca. W województwie zachodniopomorskim, pomorskim, dolnośląskim, mazowieckim i podlaskim zebrano około 75-80% zasiewów rzepaku ozimego, a w świętokrzyskim ponad 60%. 
 
Skup rzepaku przebiega sprawnie. W woj. małopolskim, podkarpackim oraz warmińsko-mazurskim występuje problem z niskim stopniem zaolejenia nasion rzepaku. W woj. warmińsko-mazurskim zdarzają się także partie nasion zanieczyszczone i wilgotne, a także pokryte pleśnią. 
 
Ceny skupu rzepaku (wg danych uzyskanych przez OT KOWR z podmiotów gospodarczych) kształtowały się od 1 550 zł/t do 1 600 zł/t. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 27.07-2.08.2020 r. za rzepak średnio w kraju płacono 1 627 zł/t, o 5% więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. 
 
  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij