Co jest ważne w integrowanej produkcji jęczmienia browarnego?
W ostatnim czasie uprawa jęczmienia browarnego cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rolników m.in. ze względu na wysokie ceny nawozów azotowych. W tym kierunku produkcji jęczmienia dawki azotu mineralnego są niewielkie, aby nie pogarszać jakości technologicznej ziarna.
Opłacalność produkcji jęczmienia browarnego można zwiększyć poprzez przystąpienie do ekoschematu integrowana produkcja. Niezbędne informacje można znaleźć w metodyce integrowanej produkcji jęczmienia browarnego, która został zatwierdzona przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa na początku 2023 roku.
Wykaz obligatoryjnych (obowiązkowych) czynności i zabiegów w integrowanej produkcji jęczmienia browarnego (zgodność 100 proc. tj. 14 punktów)
- Stosowanie odpowiedniego płodozmianu – wskazanego w metodyce.
- Dobór odmian o zwiększonej odporności/tolerancji na co najmniej jednego sprawcę chorób np. mączniaka prawdziwego zbóż i traw, plamistości siatkowej jęczmienia, rdzy jęczmienia, rynchosporiozy zbóż.
- Wykonanie przed siewem zabiegów agrotechnicznych w celu ograniczenia zachwaszczenia – bez stosowania herbicydów przedwschodowych i doglebowych.
- Stosowanie zaprawionego materiału siewnego kwalifikowanego lub standard i siew w odpowiedniej normie i terminie.
- Wykonywanie analizy pH gleby i zawartości głównych składników pokarmowych (NPK i Mg) zgodnie z cyklami wskazanymi w metodyce potwierdzone dokumentami.
- Stosowanie w odpowiednich terminach i dawkach nawożenie makro- i mikroelementami w zależności od typu i pH gleby po uprzednim przeprowadzeniu bilansu składników pokarmowych wykonanym wg wskazań w metodyce.
- Wykorzystanie w regulacji zachwaszczenia w pierwszej kolejności metod agrotechnicznych, a w przypadku ochrony chemicznej właściwe zastosowanie herbicydu w odpowiedniej dawce, z uwzględnieniem poziomu wrażliwości chwastów opracowanych dla pojedynczo występujących chwastów lub ich zbiorowisk.
- Monitorowanie pola od momentu wschodów do początku dojrzewania, minimum 1x w tygodniu, występowania chorób (mączniaka prawdziwego zbóż i traw, plamistości siatkowej jęczmienia, rdzy jęczmienia, rynchosporiozy zbóż) oraz po wykłoszeniu ze szczególnym uwzględnieniem fuzariozy kłosów.
- Monitorowanie systematyczne pola od momentu wschodów do początku dojrzewania, minimum 1x w tygodniu, występowania szkodników (mszyce, skrzypionki, pryszczarki) (bezpośrednia lustracja roślin, żółte naczynia, itp.).
- Stosowanie środków ochrony roślin po przekroczeniu wartości progu szkodliwości dla chorób i szkodników z wykorzystaniem Platformy Sygnalizacji Agrofagów lub innych systemów wspomagania decyzji.
- Umieszczenie „domków” dla murarek lub kopców dla trzmieli lub innych obiektów dla owadów zapylających w ilości przynajmniej 1 szt. na każde 5 ha.
- Stworzenie odpowiednich warunków do obecności ptaków drapieżnych, tj. ustawienie tyczek spoczynkowych w ilości przynajmniej 1 na 5 ha, a w przypadku większych plantacji – kilku sztuk tyczek.
- Przemienne stosowanie substancji czynnych środków ochrony roślin z różnych grup chemicznych w celu zapobiegania zjawisku uodparniania się agrofagów (chwastów, szkodników i patogenów) z uwzględnieniem zakresu ochrony w poprzednich sezonach.
- Zbiór w odpowiednim terminie (właściwa wilgotność ziarna).
Nowe odmiany zbóż jarych 2023
Realizację wszystkich wymogów z listy obligatoryjnych czynności i zabiegów w systemie integrowanej produkcji należy udokumentować w notatniku integrowanej produkcji roślin.
Oprócz tego rolnik musi uzyskać 100 proc. (28 punktów) spełnienia wymagań podstawowych, co najmniej 50 proc. (8 punktów) wymagań dodatkowych oraz 20 proc. (2 punkty) z zaleceń zawartych w liście kontrolnej dla upraw rolniczych.
Źródło: Horoszkiewicz-Janka J., Strażyński P., Mrówczyński M. (red.) 2023: Metodyka integrowanej produkcji jęczmienia browarnego.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz