Znamy szacunki zbiorów upraw rolnych i ogrodniczych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-09-2021,12:20 Aktualizacja: 30-09-2021,12:24
A A A

Zbiory zbóż ogółem w tym roku będą o ok. 3 proc. mniejsze od ubiegłorocznych i wyniosą ok. 34,5 mln ton - ocenia GUS w przedwynikowym szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2021 r.

Na podstawie prowadzonych szacunków GUS ocenia, że powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2021 r. wyniosła około 7,5 mln ha, w tym powierzchnia zasiewu pszenicy ok. 2,4 mln hektarów. Plony zbóż ogółem prawdopodobnie wyniosą ok. 46,2 dt/ha - o 1,7 dt/ha (4 proc.) mniej w porównaniu z ubiegłorocznymi, a plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi - 42,6 dt/ha (-2,2 dt/ha - 5 proc.).

Izba Zbożowo-Paszowa, habdel ziarnem, zbiory zbóż, jakość ziarna, kukurydza

Mała podaż zbóż. Zbiory kukurydzy mogą być rekordowe

Większość rolników wstrzymuje się ze sprzedażą zmagazynowanych zbóż, natomiast zapotrzebowanie na nie ze strony wytwórni pasz i młynów jest duże - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. Eksperci zaznaczają, że chętniej...

Zbiory zbóż ogółem oceniane są na ok. 34,5 mln t, tj. o 1,1 mln t (o 3 proc.) mniej w stosunku do zbiorów ubiegłorocznych, a zbiory zbóż podstawowych (bez kukurydzy) z mieszankami zbożowymi szacuje się na 27 mln t - o 1,6 mln t (o 6 proc.) mniej niż w roku 2020.

W ocenie GUS nieco lepsze w tym roku będą zbiory rzepaku i rzepiku. Powierzchnia uprawy w bieżącym roku zwiększyła się w porównaniu z ubiegłoroczną o około 1 proc. i wyniosła około 1 mln ha. Zbiory rzepaku i rzepiku oszacowano na ok. 3,2 mln t, tj. o około 2 proc. więcej od ubiegłorocznych.

Będzie mniej ziemniaków. Ich zbiory wyniosą w tym roku ok. 7,1 mln t - mniej od zbiorów ubiegłorocznych o 10 proc. Plony będą niższe o ok. 14 proc. i wyniosą 300 dt/ha. Powierzchnię uprawy GUS szacuje na ponad 0,2 mln ha. Jakość ziemniaków będzie zróżnicowana.

"W zależności od uprawianej odmiany, rodzaju gleby, stosowanej agrotechniki oraz warunków pogodowych panujących w danym rejonie kraju należy liczyć się z dużym udziałem bulw porażonych parchem, ospowatością, zdeformowanych, spękanych, drobnych i nadgniłych" - czytamy w komunikacie GUS.

Polski Instytut Ekonomiczny, eksport produktów rolnych, Maciej Miniszewski, irozwój obszarów wiejskich

Polska silnym graczem w handlu produktami rolnymi

Polska odpowiada za 2,1 proc. światowego oraz 5,9 proc. unijnego eksportu produktów rolnych - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Eksperci zwrócili uwagę, że kluczowe jest wykorzystanie potencjału technologicznego...

Według GUS zbiory buraków cukrowych ocenia się na ok. 15 mln t, czyli na poziomie ubiegłego roku. Natomiast powierzchnia uprawy jest większa od ubiegłorocznej ok. 2 proc. i wynosi ok. 0,25 mln ha.

Intensywne opady deszczu spowodowały nadmierne uwilgotnienie gleby w końcowej fazie wegetacji, co powoduje przyrost masy korzeni buraków cukrowych, ale też spadek polaryzacji i utrudniony zbiór. Ogólnie jednak stan plantacji buraków cukrowych jest dobry. Wysokość plonów oszacowano niżej od ubiegłorocznych o ok. 1 proc. - na poziomie 600 dt/ha.

Produkcję warzyw gruntowych GUS ocenił na blisko 3,9 mln t - o ok. 2 proc. mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. "Kluczowy wpływ na ostateczną wysokość zbiorów warzyw, szczególnie odmian późnych, będą miały warunki dalszej wegetacji, w drugiej połowie września i w październiku. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację pogodową, przewiduje się nieznaczne pogłębienie spadku produkcji większości podstawowych gatunków warzyw gruntowych w stosunku do poprzedniego sezonu" - poinformował GUS.

Przewiduje się, że zbiory owoców z drzew wyniosą ponad 4,4 mln t - o ok. 13 proc. więcej od produkcji ubiegłorocznej. Wyższe będą zbiory jabłek, gruszek i śliwek.

Zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na niespełna 0,6 mln t - o ok. 1 proc. mniej od zbiorów 2020 r. Największy spadek względem ubiegłego roku nastąpił w zbiorach malin. Zbiory owoców tego gatunku są obecnie ocenione na niespełna 104 tys. t., tj. o ok. 15 proc. mniej niż przed rokiem.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.