Okiem rolnika: korzyści z wysiewania międzyplonów ścierniskowych
Wielu rolników uważa, że międzyplony (poplony) są wysiewane tylko w celu pozyskania dofinansowania z Unii Europejskiej, czyli "na dopłatę". Jest to jednak bardzo mylne myślenie, gdyż uprawa międzyplonów niesie za sobą szereg korzyści, które uwidaczniają się długofalowo.
Międzyplony to rośliny wysiewane, jak sama nazwa wskazuje, między roślinami uprawianymi na plon główny np. między pszenicą a burakiem cukrowym. Uprawa międzyplonów ścierniskowych (wysiew latem, zbiór lub przyoranie jesienią tego samego roku) przynosi szereg korzyści dla gleby i roślin następczych, warto je znać.
Bobowate na międzyplon
Korzyści z stosowania międzyplonów:
- przerywanie monokultury (zazwyczaj zbożowej), co zmniejsza presję patogenów powodujących choroby grzybowe i szkodników,
- dostarczanie do gleby materii organicznej, która z czasem przekształci się w próchnicę, a ta zwiększa możliwości sorpcji pierwiastków (zawartych np. w nawozach), jak i akumulacji wody,
- zwiększenie aktywności biologicznej gleby,
- przyorany poplon to również źródło azotu, ponieważ cały zawiązany przez roślinę azot po jej przyoraniu zostaje zmagazynowany w glebie,
- ograniczenie wschodów chwastów, ponieważ rośliny poplonowe szybko rozwijające się skutecznie konkurują o stanowisko z chwastami, zacieniając glebę i utrudniając ich rozwój,
- ograniczenie lub zapobieganie szkodliwemu działaniu erozji wietrznej i wodnej.
W moim gospodarstwie, położonym w miejscowości Łukowo (powiat makowski) wysiałem w tym roku jako poplon gorczycę białą Bardena (20 kg/ha) o właściwościach mątwikobójczych, zmieszaną z nawozem mocznik (100 kg/ha).
Sprzedaż słomy się nie opłaca
Decyzja taka została podjęta, ponieważ wiosną na tych polach zostaną zasiane buraki cukrowe. Przedplonem gorczycy były zboża z przeznaczeniem na skarmienie ziarna w gospodarstwie: pszenżyto ozime i mieszanki zbożowe (jęczmień jary i owies).
W niedługim czasie po zebraniu zbóż na omawianych polach został rozrzucony obornik bydlęcy (35 t/ha), który został wymieszany z glebą za pomocą płytkiej podorywki, która mimo mody na liczne uproszczenia, w uprawie buraka cukrowego ma liczne korzyści, ale to temat na osobny artykuł.
Stanowisko zostało wyrównane za pomocą brony zębowej, co przy okazji również przykryło nasiona gorczycy oraz nawozu. Przewiduję zaoranie poplonu na przełomie października i listopada bieżącego roku.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś