Susza rolnicza w Polsce. Gdzie występuje i w jakich uprawach?
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowy Instytut Badawczy przygotował kolejne opracowanie wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego dla wszystkich gmin i w oparciu o kategorie gleb określił aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą.
Średnia wartość KBW, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, w trzynastym okresie raportowania (21 lipca - 20 września) była dodatnia i wynosiła 25 mm.
Ziemia potaniała. Ile średnio za hektar?
"W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW zwiększyła się o 15 mm w stosunku do poprzedniego okresu (11 lipca-10 września). Ewapotranspiracja (proces parowania terenowego - red.) uległa zmniejszyła się o 26 mm" - wskazuje IUNG-PIB.
Jak dodaje, największy deficyt wody notowany był na obszarze południowej części Pojezierza Południowopomorskiego, w zachodniej części Pojezierza Zachodniopomorskiego oraz w północnej części Pojezierza Wielkopolskiego - od -120 do -149 mm.
Natomiast na pozostałym obszarze kraju niedobory były mniejsze - od 0 do -119 mm, a w wielu miejscach notowano nawet nadmiar wody.
"W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w obecnym okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski. Susza wystąpiła w uprawach rzepaku i rzepiku w dwóch gminach województwa wielkopolskiego" - przekazał Instytut.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz