Susza panoszy się coraz bardziej. IUNG podał nowe wyliczenia
W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w siódmym okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski – podał Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG).
Jak przekazał, w siódmym okresie raportowania, tj. od 21 maja do 20 lipca, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna i wynosiła -178 mm. W obecnym, sześciodekadowym okresie, wartość KBW uległa zmniejszeniu o 18 mm w stosunku do poprzedniego okresu (11 maja - 10 lipca).
Można wnioskować o oszacowanie suszy przez komisje bez protokołu wygenerowanego przez aplikację!
„Deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się, powodując, że niedobór wody występował w całym kraju. Największy deficyt wody notowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej - od -240 do -269 mm. Bardzo duży niedobór wody notowano również na Pojezierzu Pomorskim, Żuławach, w zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego i w zachodniej i południowej części Niziny Mazowieckiej - od -210 do -239 mm. Tylko nieco mniejszy deficyt wody notowano na południe i wschód od tego obszaru - od -160 do -209 mm. Na pozostałym obszarze kraju niedobór wody wynosił od 0 do -160 mm” – wylicza w raporcie IUNG.
Z tego zestawienia wynika ponadto, że susza rolnicza występowała na terenie wszystkich województw i we wszystkich monitorowanych uprawach. Przy czym największy zasięg suszy rolniczej odnotowano wśród upraw kukurydzy na ziarno oraz kukurydzy na kiszonkę.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz