Stan ozimin na północnym Mazowszu
Śnieg, który jeszcze niedawno zalegał na polach stopniał a woda z roztopów ustąpiła, nastał więc czas na ocenę przezimowania roślin. W gospodarstwie prowadzonym przez moich rodziców na północnym Mazowszu w powiecie makowskim ogólny stan plantacji po zimie można uznać w przypadku zbóż za dobry lub bardzo dobry, a w przypadku rzepaku za bardzo dobry.
Rzepak ozimy odmiany Abakus wysiany był w dwóch terminach: w drugiej i w trzeciej dekadzie sierpnia. W obu przypadkach siew wykonano siewnikiem punktowym, rozstawa rzędów to 40 cm.
Mikroskładniki w rzepaku
Na wszystkich polach rzepak w okres zimy wchodził dobrze przygotowany. Liczba liści na roślinie wynosiła od 8 do 14, szyjka korzeniowa o średnicy powyżej 1,5 cm, stożek wzrostu był osadzony bardzo blisko gleby.
Na polach, na których rzepak został wysiany wcześniej liczba roślin po zimie na 1 m2 wynosi średnio 62 rośliny, a na polu, gdzie był wykonany 10 dni później – 48.
Duża różnica wynika z tego, że w przypadku wcześniejszego terminu, następnego dnia nastąpiły intensywne opady deszczu, ale już przez kolejne kilka tygodni opadów nie było wcale, co za tym idzie duża część roślin nie powschodziła. Liczba roślin martwych po zimie jest minimalna.
Pszenżyto odmiany Fredro, które wysiane było w trzeciej dekadzie września przezimowało dobrze. Liczba roślin na 1 m2 to 350. Średnio rośliny wykształciły 2-3 rozkrzewiania. Nie widać żadnych większych objawów chorobowych.
Żyto Dańkowskie Agat zostało wysiane w trzeciej dekadzie września. Liczba roślin na 1 m2 wynosi 320. Widoczne są bardzo dobre 3-4 rozkrzewiania na roślinie.
Rozlewiska na polach
Pszenica Toras wysiana w trzeciej dekadzie września również dobrze przezimowała, liczba roślin na 1 m2 422. Liczba rozkrzewień to 1-2. Plantacja została zachwaszczona samosiewami rzepaku, który był przedplonem.
Pszenica Legenda wysiana została w terminie opóźnionym w 3 dekadzie października, ze względu na przedplon, którym były buraki cukrowe. Liczba roślin na 1 m2 to 320, rośliny nie mają widocznych rozkrzewień, są w fazie dwóch liści.
Jeśli tylko warunki atmosferyczne w tym tygodniu pozwolą przynajmniej w przypadku rzepaku zostaną wysiane nawozy azotowe.