Zabieg T-3 decyduje o wielkości plonu ziarna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: mgr inż. Jakub Danielewicz, prof. dr hab. Marek Korbas Zakład Mikologii IOR-PIB w Poznaniu | redakcja@agropolska.pl
13-07-2018,7:00 Aktualizacja: 12-07-2018,9:09
A A A

Trudno uzyskać wysoki i dobrej jakości plon zbóż, gdy nie wykona się w czasie wegetacji kilku zabiegów opryskiwania z użyciem fungicydów. W intensywnie prowadzonych uprawach w gospodarstwach wielkoobszarowych, po dwóch pierwszych zabiegach wykonanych w terminach T1 i T2 konieczne jest zwieńczenie sukcesu trzecim zabiegiem w terminie T3, czyli ochroną liści flagowego i podflagowego oraz kłosa.

Najlepszym momentem na wykonanie zabiegu T3 jest czas, kiedy rośliny znajdują się w fazie określanej w skali BBCH 51-59, czyli od początku fazy kłoszenia, gdy szczyt kłosa wyłania się z pochwy i ukazuje się pierwszy kłosek, do fazy zakończenia kłoszenia, czyli do czasu, gdy całkowicie widoczny jest kłos uprawianego zboża. Jest to zabieg, w czasie którego chroni się przed porażeniem przez choroby dwa ważne liście - flagowy i podflagowy, będące głównym organem asymilacyjnym roślin i jednocześnie kłos. Czas trwania w zieloności tych liści i kłosa w dużej mierze decyduje o wysokości plonu biologicznego.

oprysk, pszenica, opryskiwacz

Warto sięgać po nowe substancje czynne

Aby ochrona pszenicy ozimej była skuteczna, należy przestrzegać terminów aplikacji środków. Jest to szczególnie ważne przy zabiegu T-2, który chroni liście dające plon, ponieważ w tym przypadku ryzyko jest bardzo duże....

Jakie grzyby stanowią największe zagrożenie?

Wegetacja zbóż w czasie kłoszenia może być zakłócona przez obecność wielu sprawców chorób. Często te same grzyby porażają różne gatunki zbóż, np. pszenicę, żyto, pszenżyto i jęczmień, niekiedy tylko porażają wybiórczo, np. najczęściej jęczmień. Innym czynnikiem, który przeszkadza w uzyskiwaniu wysokiego plonu jest temperatura. Dla optymalnego wzrostu i plonowania zbóż powinna wynosić od 15 do 25°C. Niestety, często zdarza się, że zboża nie rosną w takim przedziale temperatur, co jest powodem osłabiania roślin oraz ich większej podatności na porażenie.

Największe zagrożenie w fazie kłoszenia zbóż stanowią: mączniak prawdziwy (Blumeria graminis), septorioza plew (Stagonospora nodorum), fuzarioza kłosów (Fusarium spp.), rdza żółta (Puccinia striiformis), brunatna plamistość liści - DTR (Drechslera tritici-repentis), rdza brunatna (Puccinia recondita) i septorioza paskowana liści (Mycosphaerella graminicola). Grzyby te powodują straty o znaczeniu gospodarczym, a ich obecność na kłosie prowadzi do obniżenia ilości i jakości plonu. Dlatego nie można dopuścić do tego, aby rozwijały się w czasie, kiedy zboża są wykłoszone. Problem ten rozwiązuje właśnie zabieg T3, pod warunkiem, że zostanie wykonany przy użyciu odpowiedniego fungicydu zawierającego substancję czynną skutecznie zwalczającą występującego sprawcę choroby.

58. Sesja Naukowa Instytutu Ochrony Roślin - PIB w Opalenicy, ochrona roślin, Opalenica

Jak będzie wyglądała ochrona roślin uprawnych za 10 lat?

100-leciu ochrony roślin w Polsce poświęcona jest 58. Sesja Naukowa Instytutu Ochrony Roślin - PIB, która odbywa się w dniach 6-8 lutego w Opalenicy pod Poznaniem. Goście mogą wysłuchać ponad 50 referatów przygotowanych przez...

Co jest sygnałem do oprysku?

Sygnałem do wykonania zabiegu T3 jest obecność oznak sprawców chorób na kłosie czy liściu flagowym. W przypadku mączniaka prawdziwego będzie to biała poduszeczka na liściu lub plewie kłosa, albo biały wałeczek grzybni u nasady kłoska lub kłosków. Jeżeli rośliny będą porażone przez sprawcę rdzy żółtej, to plewy lub kłoski (gdy kłosy jeszcze są zielone) przebarwiają się na kolor beżowo-słomkowy i przebarwienie to w krótkim czasie obejmuje znaczną część kłosa. Aby stwierdzić, czy są to na pewno objawy rdzy żółtej, należy wyrwać plewę z takich kłosków i obejrzeć jej wewnętrzną stronę. Gdy będzie widoczny tam żółty lub pomarańczowy pył (teliospory grzyba) to oznacza, że zmiany na kłosie są wywołane przez rdzę żółtą. Gdy wnętrze plewy jest wolne od tego pyłu, a u nasady kłoska widoczne są struktury o barwie łososiowej lub różowej to będzie oznaczać, że kłos porażony jest przez sprawcę lub sprawców fuzariozy kłosów. W przypadku porażenia kłosów przez septoriozę plew, objawy widoczne są w postaci fioletowo-brązowych przebarwień na szczycie lub na brzegach plew, a także nekroz osadki kłoska. Niekiedy w tych miejscach widoczne są ciemne, kuliste punkciki - owocników sprawcy choroby.

Należy pamiętać, że objawy na liściach mogą różnić się od tych, które obserwuje się na kłosie. Na przykład rdza żółta na liściach to pasowo ułożone wzdłuż nerwów poduszeczki barwy żółtej. Z kolei rdza brunatna bardzo rzadko pojawia się na kłosie, natomiast często jest widoczna na liściach w postaci brązowych poduszeczek porozrzucanych chaotycznie na powierzchni liścia.

Do walki z chorobami w fazie kłoszenia można stosować wiele różnych środków grzybobójczych. Aby zabieg był skuteczny, należy przeprowadzić go możliwie szybko, w optymalnym terminie. Bardzo przydatna jest tutaj znajomość progów szkodliwości choroby.

Przy wyborze fungicydu do zabiegu T3 warto zwrócić uwagę, aby nie zawierał tych samych substancji czynnych co środki stosowane w terminach T1 i T2. Ciągłe stosowanie tych samych substancji czynnych może w przypadku niektórych sprawców chorób przyczynić się do powstania odporności.

  • Artykuł ukazał się w miesięczniku "Przedsiębiorca Rolny" nr 5-2018 - ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij