Rolnicy z Zamojszczyzny z wizytą na Wydziale Rolnictwa i Biologii SGGW w Warszawie
Grupa 60 rolników i rolniczek 1 lutego 2019 r. gościła na najstarszym w kraju wydziale zajmującym się kształceniem na kierunku rolnictwo. Wśród nich byli również absolwenci a także, jak zapowiadali, przyszli studenci.
Z odwiedzającymi spotkał się dziekan Wydziału Rolnictwa i Biologii (WRiB) prof. dr hab. Zdzisław Wyszyński, który przedstawił długoletnią historię SGGW oraz wydziału. Omówił też obecne funkcjonowanie WRiB i zmiany, które zachodzą w związku z wprowadzaniem Ustawy 2.0 oraz plany na przyszłość.
Rolnictwo według Jana Gryna
Następnie odbyła się gorąca dyskusja, w której goście mogli zadawać pytania. Dotyczy one m.in. opłacalności produkcji rolniczej i nowych technologii produkcji roślinnej. Problemem dla rolników z Zamojszczyzny jest duży import rzepaku oraz ziarna zbóż i kukurydzy z Ukrainy, gdzie w uprawie nie obowiązują takie restrykcje jak w Unii Europejskiej.
Chodzi o zakaz stosowania części substancji czynnych, obowiązek zazieleniania a od tego roku także ograniczenie nawożenia azotem wynikające z wprowadzenia Programu azotanowego.
Dużo pytań dotyczyło też możliwości zwalczania szarka komośnika, który w 2018 r. spowodował masowe zniszczenia buraków cukrowych na Zamojszczyźnie.
W spotkaniu uczestniczył też dr hab. Arkadiusz Artyszak, pełnomocnik dziekana ds. promocji, który nawiązując do pytań dotyczących możliwości ograniczenia skutków suszy, przekonywał do stosowania dolistnego krzemu. Pierwiastek ten ma bowiem korzystny wpływ na rośliny poddane stresom abiotycznym (susza, nadmiar wody, mróz) i biotycznym (choroby i szkodniki).
Następnie goście zwiedzili kampus uczelni. Nie ukrywali, że są pod wrażeniem rozmachu uczelni.
Wyjazd zorganizował Oddział Lubelskiej Izby Rolniczej w Zamościu.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś