Na polach straty niewielkie, w sadach ogromne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
01-06-2017,14:20 Aktualizacja: 09-06-2017,8:35
A A A

Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi jest większa o 3 proc. od ubiegłorocznej i wynosi około 7 milionów hektarów.

Analitycy przewidują ponadto, że areał uprawy rzepaku i rzepiku ogółem wzrośnie o ok. 3 proc. do ponad 0,8 mln ha, natomiast buraków cukrowych spadnie o 6 proc. do ok. 192 tys. ha.
 

Stan upraw na północnym Mazowszu

Pogoda tej wiosny jak zwykle nie rozpieszcza rolników. Duże ilości opadów, ciepły marzec, a następnie rekordowo zimny kwiecień i majowe przymrozki, a nawet opady śniegu dają się we znaki rolnikom na północnym Mazowszu tak samo...

Straty zimowe i wiosenne w powierzchni zasiewów zbóż ozimych w bieżącym roku były niewielkie i wyniosły: dla jęczmienia 0,8 proc., pszenicy 0,6 proc., pszenżyta 0,4 proc., mieszanek zbożowych 0,6 proc. i żyta 0,4 proc. Niewielkie straty odnotowano też w uprawach rzepaku i rzepiku ozimego - ponad 1,4 proc. areału zasianego jesienią 2016 roku.

Występujące duże wahania i spadki temperatury w maju (nawet do -8 stopni C) niekorzystnie wpłynęły na stan kwitnącego rzepaku oraz drzew i krzewów owocowych, a także plantacji jagodowych.

Przezimowanie roślin sadowniczych zimą było na ogół dobre, dopiero na przełomie kwietnia i maja odnotowano lokalnie spore straty mrozowe w kwitnących drzewach i krzewach owocowych. Ujemne temperatury pod koniec kwietnia spowodowały przemarznięcie kwiatów i pąków również na plantacjach jagodowych.

Wiosenna wegetacja w 2017 roku - podobnie jak przed rokiem - rozpoczęła się dość wcześnie. Niekorzystnym czynnikiem były jednak wspomniane wiosenne chłody oraz nadmierne uwilgotnienie gleby. Wpłynęło to na termin rozpoczęcia siewów warzyw, opóźniło wschody oraz spowolniło wegetację.

Kwitnienie drzew i krzewów owocowych oraz wschody roślin warzywniczych przebiegały w zróżnicowanych warunkach (w zależności od regionu) i było uzależnione od ukształtowania terenu i zaawansowania wegetacji.

Stan zasiewów zbóż ozimych i rzepaku ozimego w połowie maja był nieco lepszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, mimo opóźnienia wegetacji.

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.