Bilans wodny nadal na minus. Susza rolnicza trwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-07-2022,10:00 Aktualizacja: 15-07-2022,15:46
A A A

W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w szóstym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polskiprzekazał Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG).

W okresie od 11 maja do 10 lipca (to szósty okres raportowania) średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna i wynosiła -113 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 24 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1 maja - 30 czerwca).

"Deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju" – zaznacza w komunikacie IUNG.

pomoc suszowa, susza rolnicza, Lubelska Izba Rolnicza, aplikacja zgłoś szkodę rolniczą

Co z pomocą suszową za bieżący rok? Jest interwencja

Z końcem czerwca przestano przyjmować wnioski o tzw. pomoc suszową za 2021 rok. W bieżącym roku niedobór wody też jednak doskwiera rolnikom i lubelski samorząd rolniczy interweniuje w tej sprawie. Wystąpienie zaadresowane jest do...
Największy deficyt wody zanotowano na terenie Niziny Śląskiej - od -160 do -219 mm. Bardzo duży niedobór był również w Kotlinie Sandomierskiej - od -160 do -209 mm. Duże niedobory stwierdzono także na terenie Polesia Lubelskiego i na Wyżynie Lubelskiej - od -160 do -199 mm.

"Mniejszy deficyt wody notowano na Nizinie Wielkopolskiej i na Pojezierzu Wielkopolskim - od -150 do -179 mm. Na dużym obszarze kraju niedobory wody wynosiły od -120 do -149 mm. Natomiast na terenie Pojezierza Mazurskiego, Przedgórza Sudeckiego, na Wyżynie Śląskiej i Krakowsko-Częstochowskiej niedobory były już mniejsze - od 0 do -119 mm" – wylicza Instytut.

Susza rolnicza występowała na terenie wszystkich województw kraju. Zrejestrowano ją w dwunastu uprawach: rzepaku i rzepiku, zbóż jarych, krzewów owocowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, roślin strączkowych, zbóż ozimych, truskawek, warzyw gruntowych, tytoniu, drzew owocowych i chmielu.

"W szóstym okresie raportowania największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw rzepaku i rzepiku. Suszę w tych uprawach notowano w 1373 gminach (55,43 proc. gmin Polski), nastąpiło zmniejszenie o 12,31 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego okresu raportowania" – przekazuje IUNG.

 

Poleć
Udostępnij