Stan plantacji rzepaku ozimego
Tegoroczne zakładanie plantacji rzepaku ozimego nie należało do łatwych zadań. Siew w wielu rejonach Polski szczególnie w północnej jej części był wielokrotnie opóźniany, w wielu przypadkach nawet do II dekady września. Powodem takich opóźnień była oczywiście deszczowa pogoda. Jak zatem wyglądają plantacje rzepaku ozimego u tych rolników, którzy zdążyli wysiać tę roślinę terminowo?
Na północnym Mazowszu sytuacja z rzepakiem nie jest szczególnie zła, szczególnie jeśli ją porównać do zbóż ozimych, gdzie wysiew był prowadzony w skrajnie wilgotnych warunkach, a w niejednym przypadku rolnicy musieli z niego zrezygnować. W moim gospodarstwie, położonym w okolicach Ciechanowa rzepak odmiany Abakus został wysiany siewnikiem punktowym na areale 11 ha 24 sierpnia (przypominam, że prawidłowy termin siewu dla północnego rejonu Polski to pierwsza i druga dekada sierpnia).
Zimowy spoczynek rzepaku
Opóźnienie było nieznaczne, dzięki kilku dniowej przerwie w opadach (od początku roku do chwili obecnej odnotowałem opady o wysokości 880 mm), jednak wielu rolników posiadających większe areały do obsiania nie zdążyło z siewem w sierpniu.
Rzepak na moich polach jest dobrze przygotowany do zimy, rośliny mają w większości 8-10 liści, szyjki korzeniowe mają 1,5-2 cm średnicy a pąki wierzchołkowe są nisko osadzone. Na polach nie stwierdziłem znaczącej ilości wolnych miejsc świadczących o słabych wschodach, co można zobaczyć na zdjęciach.
Stan sąsiednich plantacji jest też w większości zadowalający. Jednak stwierdzić można, że wielu rolników nie wykonało jakichkolwiek zabiegów chemicznych, plantacje takie są mocno zachwaszczone i pełne samosiewów.
W najgorszej sytuacji są rolnicy, którzy dokonali siewu bez głębokiego spulchnienia gleby, lub wykonali zabieg wałowania obsianego pola. Takie plantacje są w sporej części pokryte zastoiskami wodnymi, a rośliny jeśli jeszcze żyją, mają po 2-4 liście i są bardzo wątłe.
Sprawdzianem dla zimotrwałości rzepaku będzie oczywiście zima, pozostaje mieć nadzieję, że jeśli przyjdą silne mrozy, pola będą pokryte przynajmniej kilku-, lub kilkunastocentymetrową warstwą śniegu, który ochroni go od zgubnego działania mrozu.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz