Samosiewy zbóż na już!
Przygotowanie pola pod tegoroczne zasiewy rzepaku z powodu suszy nie było łatwe. W wielu gospodarstwach po raz pierwszy zastosowano uproszczenia w uprawie. Zamiast pługa użyto grubera, głębosza, a nawet talerzówki. Takie podejście do uprawy sprzyja występowaniu większej ilości samosiewów zbóż.
W naszych płodozmianach rzepak często przychodzi po zbożach. Pomimo prowadzenia uprawek pożniwnych i przedsiewnych zawsze jakieś ziarna zbóż skiełkują po wysiewie rzepaku.
Plony rzepaku ozimego w doświadczeniach rozpoznawczych 2022
Samosiewy zbóż są dla siewek rzepaku dużą konkurencją. Gdy wystąpią w dużym nasileniu mogą całkowicie zagłuszyć rzepak. Bardzo niebezpieczne są samosiewy zbóż jarych (jęczmień), posiadają one zdolność bardzo szybkiego wzrostu i szczególnie szybko zużywają dostępną w glebie wodę.
Po siewie rzepaku, należy jak najszybciej zabrać się za zwalczanie samosiewów zbóż. Można to zrobić metodą mechaniczną, za pomocą pielników, jeżeli ktoś taki sprzęt posiada oraz za pomocą metody chemicznej. Omówię dokładniej metodę chemiczną.
Pierwszymi zabiegami zwalczającymi samosiewy zbóż są zabiegi doglebowe. Ich skuteczność zależy od wilgotności gleby, dlatego często bywają zawodne. Środki doglebowe zwalczają samosiewy w momencie ich kiełkowania, wnikając do rośliny przez okrywę nasienną czy też korzenie. Gdy siewki są starsze niż w fazie kiełkowania herbicydy te nie zwalczają ich.
W takiej sytuacji koniecznym staje się zabieg nalistny. Preparaty doglebowe do zwalczania samosiewów zbóż zawierają w swoim składzie takie substancje aktywne jak: chlomazon, napropamid czy metazachlor.
Plonowanie rzepaku ozimego w doświadczeniach PDO 2022
Do ich zalet należy przede wszystkim możliwość zwalczania samosiewów przed wschodami rzepaku oraz to, że dodatkowo zwalczają inne chwasty, szczególnie dwuliścienne.
Najskuteczniejsze w zwalczaniu samosiewów zbóż są herbicydy nalistne. Jedyną ich wadą jest to, że z ich zastosowaniem musimy poczekać, aż siewki rzepaku osiągną wymaganą fazę rozwojową. Do zalet ich stosowania należy zaliczyć to, że działają one pomimo suszy. Efekt ich działania jest bardzo wolny w warunkach niedoboru wody, ale jest. Najpopularniejszą substancją aktywną zwalczającą samosiewy zbóż jest chizalofop-P-etylowy.
Można go stosować od fazy pierwszej pary liści. W warunkach niedoboru wody należy dodać do tej substancji adiuwant olejowy, który poprawi przyczepność herbicydu do samosiewów, co poprawi pobranie substancji aktywnej i poprawi skuteczność zwalczania. Przy stosowaniu herbicydów nalistnych w celu zwalczania samosiewów pamiętajmy o temperaturze ich działania. Zwykle nie są skuteczne powyżej 27 °C.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz