Mikroelementy ważne dla rzepaku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
17-03-2021,18:45 Aktualizacja: 19-03-2021,13:08
A A A
Rzepak do prawidłowego rozwoju wymaga nie tylko kompleksu makrolementów, ale także mikroelementów, z których najważniejszymi są bor i mangan. Nie należy zapominać jednak także o żelazie, miedzi oraz cynku. 
 
Pierwsze dawki mikroelementów zostały już podane jesienią, w formie doglebowej lub dolistnej. Wiosną pozostaje w zasadzie forma dolistna, którą należy odpowiednio rozplanować. Pierwsza podstawowa zasada mówi o tym, że mikrolementy należy stosować  z odpowiednim wyprzedzeniem, a nie w momencie kiedy pojawią się pierwsze objawy ich niedoboru. 
 
rzepak, opryskiwacz, ciągnik, pole, niebo

Rzepak ozimy: dostarcz mikroelementy jesienią

Rzepak ozimy wymaga dobrego zaopatrzenia w składniki pokarmowe od momentu siewu. Nie można zapomnieć o dostarczeniu roślinom mikroelementów. Najlepszą formą ich aplikacji jest dokarmianie dolistne. Rośliny rzepaku ozimego wymagają jesienią...
Faza krytycznego zapotrzebowania rzepaku na żelazo, mangan i cynk przypada właściwie od początku ruszenia wegetacji. Natomiast jeśli chodzi o bor i miedź, to od fazy pąkowania. Do tego czasu rzepak powinien otrzymać wszystkie niezbędne składniki do rozwoju. 
 
Największą wrażliwość wykazuje oczywiście na niedobór boru, który odpowiada za wiele ważnych funkcji w roślinie, m,in. wpływa na kształtowanie struktury ściany komórkowej, na kwitnienie i zawiązywanie owoców, jak i regulację aktywności auksyn.  
 
W naszych glebach, niestety, ale brakuje boru. Niską zasobność stwierdzono w 80% z nich. Jego pobieranie ogranicza także susza. Natomiast opady, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym wpływają na wymywanie tego pierwiastka w głąb profilu glebowego, zwłaszcza na lżejszych glebach. To ostatnie zjawisko mogło się szczególnie nasilić ostatniej jesieni i zimy, ze względu na obfite opady deszczu i śniegu. 
 
Wczesną wiosną niedobór boru w rzepaku można zaobserwować na przekroju podłużnym korzenia, w postaci ubytku w rdzeniu korzenia, który w dodatku przebarwiony jest na kolor brunatny. W późniejszych fazach rozwojowych ujawnia się w postaci spękań na łodydze. 
 
opryskiwacz, ciągnik, pole

Mikroelementy na oziminy

Zboża ozime już jesienią wymagają dobrego zaopatrzenia nie tylko w fosfor, potas i magnez, ale także w mikroelementy, a przede wszystkim w miedź (Cu), cynk (Zn) i mangan (Mn). Mikroelementy te biorą udział w wielu procesach życiowych roślin. W...
Wiosną zabiegi mikroelementowe najczęściej stosuje się dwukrotnie. Pierwszy po ruszeniu wegetacji, a drugi w fazie zielonego pąka. O ile nie ma przeciwwskazań w etykiecie można je stosować z insektycydami lub fungicydami. 
 
Na rynku dostępna jest szeroka paleta nawozów dolistnych. Warto zwrócić uwagę na koncentrację zawartych w nich składników, jak i formę w jakiej występują. Najszybciej działają nawozy chelatowe, ale ich efektywność uzależniona jest od temperatury. Najbardziej optymalna dla nich jest między 15 a 25oC. 
 
Przy temperaturze poniżej 15oC należy sięgać raczej po mikroskładniki w formie soli nieorganicznych. 
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz

 

Poleć
Udostępnij