Cios dla producentów rzepaku. Rolnicza "S" przeciw nowej ustawie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-08-2022,8:05 Aktualizacja: 17-08-2022,13:23
A A A

Może dojść do załamania produkcji rzepaku w Polsce i do  pogorszenia i tak już trudnej sytuacji gospodarstw – ostrzega przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Tomasz Obszański.

Chodzi mu o przyjęty 2 sierpnia przez rząd projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Jak wskazuje rolnicza "S", głównym założeniem projektu jest zmniejszenie minimalnego poziomu realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego na poziomie 60 proc.

rzepak, przyczepa, Sahryń

Które odmiany rzepaku ozimego wybrać do siewu w 2022 roku?

Przy wyborze odmian rzepaku ozimego do siewu warto kierować się Listami Odmian Zalecanych do uprawy na obszarze województw. Są one corocznie aktualizowane przez COBORU na podstawie wyników Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego....
"Przypomnijmy, że Narodowy Cel Wskaźnikowy to najogólniej mówiąc minimalny udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych. Ustawa zwiększa także możliwość korzystania przez koncerny paliwowe z tzw. opłaty zastępczej NCW, a także zwiększa limit dolewu do paliw bioweglowodorów ciekłych (które nie są produkowane w Polsce). Zdaniem ekspertów rozwiązania te spowodują, że minimalny poziom realizacji NCW w 2023 roku w praktyce spadnie o 1/3 do poziomu 4,38 proc. wobec 5,77 proc., jakie obowiązuje w bieżącym roku, co zmniejszy znacznie popyt na krajowe estry" – czytamy w wystąpieniu NSZZ RI "Solidarność".

Jej szef – Tomasz Obszański – w tymże wniosku do premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka oraz minister klimatu i środowiska Anny Moskwy postuluje pilne wycofanie z prac legislacyjnych wspomnianego projektu ustawy. W jego ocenie w zaproponowanym kształcie projekt jest zagrożeniem dla polskiego rolnictwa i polskich gospodarstw rodzinnych, a także w sposób niekorzystny wpływa na realizację ogólnych celów środowiskowych.

"Aktualnie procedowany i przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy ogranicza poziom realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego do poziomu 60 proc., a także wprowadza tzw. opłatę zastępczą Narodowego Celu Wskaźnikowego oraz zwiększenie limitu dolewu do paliw biowęglowodorów ciekłych (które nie są produkowane w Polsce). Wprowadzenie tego typu rozwiązań w praktyce spowoduje ograniczenie zapotrzebowania na krajowe estry i doprowadzi do znacznego ograniczenia opłacalności produkcji rzepaku w Polsce, doprowadzając do likwidacji wielu gospodarstw. Już w tym momencie, w związku z przyjęciem przez rząd ww. rozwiązań, obserwuje się znaczny w ostatnich dniach spadek cen rzepaku, oferowanych rolnikom przez podmioty skupowe, co pogarsza i tak już trudną sytuację rolników związaną m.in. z cenami nawozów, z ogólną sytuacją rynkową, a także ze skutkami gospodarczymi konfliktu na Ukrainie" – wskazuje w wystąpieniu Tomasz Obszański.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij