Cios dla producentów rzepaku. Rolnicza "S" przeciw nowej ustawie
Może dojść do załamania produkcji rzepaku w Polsce i do pogorszenia i tak już trudnej sytuacji gospodarstw – ostrzega przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Tomasz Obszański.
Chodzi mu o przyjęty 2 sierpnia przez rząd projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Jak wskazuje rolnicza "S", głównym założeniem projektu jest zmniejszenie minimalnego poziomu realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego na poziomie 60 proc.
Które odmiany rzepaku ozimego wybrać do siewu w 2022 roku?
Jej szef – Tomasz Obszański – w tymże wniosku do premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka oraz minister klimatu i środowiska Anny Moskwy postuluje pilne wycofanie z prac legislacyjnych wspomnianego projektu ustawy. W jego ocenie w zaproponowanym kształcie projekt jest zagrożeniem dla polskiego rolnictwa i polskich gospodarstw rodzinnych, a także w sposób niekorzystny wpływa na realizację ogólnych celów środowiskowych.
"Aktualnie procedowany i przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy ogranicza poziom realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego do poziomu 60 proc., a także wprowadza tzw. opłatę zastępczą Narodowego Celu Wskaźnikowego oraz zwiększenie limitu dolewu do paliw biowęglowodorów ciekłych (które nie są produkowane w Polsce). Wprowadzenie tego typu rozwiązań w praktyce spowoduje ograniczenie zapotrzebowania na krajowe estry i doprowadzi do znacznego ograniczenia opłacalności produkcji rzepaku w Polsce, doprowadzając do likwidacji wielu gospodarstw. Już w tym momencie, w związku z przyjęciem przez rząd ww. rozwiązań, obserwuje się znaczny w ostatnich dniach spadek cen rzepaku, oferowanych rolnikom przez podmioty skupowe, co pogarsza i tak już trudną sytuację rolników związaną m.in. z cenami nawozów, z ogólną sytuacją rynkową, a także ze skutkami gospodarczymi konfliktu na Ukrainie" – wskazuje w wystąpieniu Tomasz Obszański.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz