Azot drugi raz w rzepaku
Druga dawka azotu w uprawie rzepaku ozimego powinna być zastosowana nie później niż trzy tygodnie po pierwszej. Ze względu na późną wiosnę nie wszędzie można było zastosować azot na początku marca. Ze względu na przesunięcie aplikacji pierwszej dawki, nadszedł czas na ponowne zastosowanie azotu i tym samym zakończenie nawożenia pogłównego tym składnikiem.
Rekomenduje się, aby drugą dawkę azotu zastosować na ok. 4 tygodnie przed kwitnieniem rzepaku. Opóźnienie stosowania azotu w rzepaku ozimym ma niekorzystny wpływ plonowanie na wzrost i rozwój rzepaku, a także jego plonowanie. Na skutek zbyt późnego stosowania azotu przedłuża się bowiem kwitnienie roślin i dojrzewanie nasion.
Idzie ocieplenie. Monitoruj chowacze
Nawożenie zgodnie z prawem
Zasady nawożenia reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" (Dz. U. z 2020 r. poz. 243). Rolnicy, którzy nie muszą sporządzać planu nawożenia azotem mają obowiązek przestrzegać maksymalnych ilości azotu działającego. W przypadku rzepaku jest to 240 kg azotu działającego na 1 ha.
Przykład: przedplon pszenica ozima, gleba ciężka, zawartość azotu w glebie wczesną wiosną w warstwie 0-60 cm 66 kg N/ha (wartość z załącznika do rozporządzenia).
Z zasobów glebowych rośliny mają do dyspozycji 90 proc. azotu znajdującego się w glebie, więc jest to 59 kg N/ha (66 kg x 0,9). Pozostałą część azotu działającego, czyli 181 kg N/ha (240 – 59) można dostarczyć w nawozach mineralnych. Ponieważ wykorzystanie azotu z nawozów mineralnych wynosi 70 proc., więc może to być do 259 kg N/ha (181 : 0,7).
Wykorzystując uproszczony bilans azotu wyliczenia będą wyglądały nieco inaczej. Konieczne jest dodatkowo uwzględnienie oczekiwanego i realnego do uzyskania na danym polu plonu rzepaku. Załóżmy, że jest to 4,5 t/ha. Z załącznika do rozporządzenia wynika, że rzepak do wytworzenia 1 tony nasion wraz z odpowiednim plonem słomy pobiera 50 kg N. Przy założonym plonie będzie to więc 225 kg N/ha (4,5 x 50). Z gleby dostępnych jest 59 kg N/ha (66 x 0,9), więc w nawozach mineralnych można dostarczyć 166 kg N azotu działającego/ha (225 – 59). Wykorzystując wykorzystanie azotu z nawozów mineralnych można więc oszacować, że można zastosować 237 kg N/ha (166 : 0,7).
Druga dawka azotu stanowi od 25 do 50 proc. łącznej dawki azotu. Zakładając, że w analizowanym przypadku rolnik zastosował w pierwszym terminie 119 kg N/ha, to w drugiej dawce może zastosować do 118 kg N/ha.
Nowe odmiany rzepaku 2021
Jakie nawozy stosować?
W drugim terminie nawożenia można stosować wszystkie dostępne nawozy azotowe. Niecelowe jest stosowanie mocznika w warunkach suszy, ale tej wiosny nie mamy z nią kłopotów po intensywnych opadach deszczu jesienią oraz śniegu zimą. Decydując się wybór konkretnego nawozu należy brać pod uwagę cenę 1 kg azotu zawartego w nawozie. Jest to szczególnie istotne w tym sezonie, gdy nawozy są wyjątkowo drogie.
Po raz kolejny warto przypomnieć, że roztwór saletrzano-mocznikowy (RSM) chociaż ma formę płynną, to w żadnej mierze nie jest nawozem dolistnym. Zawiera bowiem dwie parzące dla roślin formy azotu: saletrzaną (azotanową) i amonową. Dlatego musi być stosowany metodą oprysku grubokroplistego (maksymalnie wysoko uniesiona belka opryskiwacza i odpowiednie końcówki rozlewowi) lub techniką rozlewu za pomocą węży rozlewowych. W momencie stosowania nawozu rośliny powinny być zdrowe i suche, bo zwiększa to ryzyko ich poparzenia. Nawozu nie powinno się stosować tuż po deszczu oraz podczas upałów.
Dla siebie, nie dla kontroli
Każdy rolnik ma obowiązek prowadzenia ewidencji zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem azotem, która trzeba zachować do kontroli przez 3 lata. Zachęcam wszystkich rolników, aby nie traktowali tego wymogu wyłącznie jak kolejnego wymogu biurokracji. Prowadzona starannie ewidencja stanowi cenne źródło informacji o efektach prowadzonego nawożenia. Najlepiej jest stosować zasadę, aby wszystkie zapiski wykonywać natychmiast po wykonanych zabiegach. W przypadku stosowania wyłącznie nawozów mineralnych trzeba notować: daty zastosowania nawozu, rodzaj uprawy i powierzchnię uprawę, na której został zastosowany nawóz, rodzaj zastosowanego nawozu i zastosowaną dawce.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz