Spotkania z ziemniakiem w RZD Żelazna
Od kilkunastu lat studenci kierunku Rolnictwo obecnego Wydziału Rolnictwa i Ekologii (wcześniej Wydziału Rolnictwa i Biologii) odbywają zajęcia z Przechowywania produktów rolnictwa w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym SGGW w Żelaznej (woj. łódzkie). RZD Żelazna jest znany w kraju z produkcji ziemniaka chipsowego oraz organizowanego od kilkudziesięciu lat Dnia Ziemniaka. W dniu 28 października 2022 r. zajęcia takie mieli studenci studiów niestacjonarnych.
Zależy mi, aby podczas zajęć studenci mieli jak największy kontakt z praktyką zgodnie z dewizą naszego Wydziału "jak najbliżej praktyki". Z aktualnymi problemami przechowywania ziemniaka uczestników zajęć zapoznał mgr inż. Barłomiej Rochalski, specjalista ds. produkcji roślinnej w RZD SGGW w Żelaznej, który jest absolwentem naszego Wydziału.
Wzmożone kontrole oznakowania ziemniaków
Podczas zajęć studenci zwiedzili dwie przechowalnie ziemniaka. Zapoznali się ze stosowaną w nich technologią przechowywania surowca, w tym zasadami załadunku i wyładunku, monitoringu warunków składowania, wentylacji oraz zapobiegania kiełkowaniu bulw. Ten problem jest szczególnie kłopotliwy dla producentów ziemniaka po wycofaniu z rynku chloroprofamu.
Liczba substancji czynnych dostępnych na rynku znacznie zmalała, a jednocześnie wielokrotnie wzrosły koszty ich stosowania. W odwiedzanych przechowalniach stosowanych jest produkt oparty o ekstrakt olejowy z mięty pieprzowej.
Produkcja ziemniaka chipsowego jest najbardziej wymagającym kierunkiem produkcji ziemniaka, bo wymagania przetwórców są szczególnie wysokie. W tym roku w RZD Żelazna uprawia się 200 ha takiego ziemniaka.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz