Przymrozki a wschody buraka

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
11-04-2019,18:50 Aktualizacja: 11-04-2019,18:50
A A A

Część kraju dotknęły w ostatnich dniach silne przymrozki. Mają też wystąpić w najbliższych dwóch dniach. Stanowią one poważne zagrożenie dla siewek buraka cukrowego. Szczególnie zagrożona jest północna i centralna część kraju.

Wyniki badań przeprowadzonych przez prof. Sławomira Podlaskiego z SGGW w Warszawie dowiodły, że siewki buraka są najbardziej podatne na uszkodzenia w pierwszej dobie wschodów. Im są starsze, tym są bardziej odporne.

Gdy rośliny wytworzoną pierwszą parę liści są w stanie przetrwać obniżkę temperatury nawet do minus 8 stopni C. We wcześniejszych fazach wzrostu giną w temperaturze minus 3, minus 4 stopnie C. Ostatnio w wielu miejscach dochodziły nawet do minus 6 stopni C.

ciągnik, siewnik, pole, siew, Sahryń

Dziesiąty sezon doświadczeń z krzemem w buraku cukrowym rozpoczęty!

W całym kraju trwają siewy buraka cukrowego. W dniu 30 marca 2019 r. wykonano je także w gospodarstwie Witolda Ferensa w Sahryniu na Zamojszczyźnie, gdzie w tym roku już po raz dziesiąty prowadzone będą doświadczenia z dokarmianiem dolistnym...

W zasadzie nie ma żadnej możliwości obrony siewek buraka przed przymrozkami. Jeśli doszło do zniszczenia części plantacji, to nie ma co czekać z wykonaniem przesiewu. Trzeba do niego przystąpić jak tylko poprawi się pogoda i przyjdzie ocieplenie.

Wcześniej trzeba jak najszybciej powiadomić inspektora surowcowego. Powtórny siew należy poprzedzić płytką uprawą przedsiewną i natychmiast po niej przystąpić do siewu.

Ponieważ nie ma jeszcze połowy kwietnia, to nie ma potrzeby stosowania siewu gęstszego niż co 18 cm. Gdyby był to koniec kwietnia, wówczas nasiona trzeba byłoby wysiać co 15 cm.

Poleć
Udostępnij