Dziesiąty sezon doświadczeń z krzemem w buraku cukrowym rozpoczęty!
W całym kraju trwają siewy buraka cukrowego. W dniu 30 marca 2019 r. wykonano je także w gospodarstwie Witolda Ferensa w Sahryniu na Zamojszczyźnie, gdzie w tym roku już po raz dziesiąty prowadzone będą doświadczenia z dokarmianiem dolistnym krzemem.
Uważa się, że w roku są zaledwie 2-3 dni optymalne do siewu buraka, tylko w każdym sezonie przypadają w innym okresie. Część rolników wysiało burak wcześniej. Jest to słuszne działanie biorąc pod uwagę niedobór wody w glebie oraz długość okresu wegetacji. Jednak niebezpieczne z powodu przymrozków, takich jakie były dzisiaj rano.
Dziesięć najlepiej plonujących odmian buraka cukrowego w 2018 roku
Siewki buraka cukrowe są najbardziej wrażliwe na uszkodzenia przez ujemną temperaturę w pierwszej dobie wschodów. Niestety, podejmując decyzję o siewie nie wiemy jaki będzie przebieg pogody za 2-3 tygodnie.
Na polu, na którym przeprowadzono siew buraka nawozy wieloskładnikowe wysiano jesienią i wymieszano z glebą agregatem ścierniskowym, bo gospodarstwo kilka lat temu zrezygnowało z używania pługa. Pod koniec pierwszej dekady marca rozsiano saletrzak z borem, który również wymieszano z glebą agregatem. Zabieg miał na celu nie tylko wymieszanie nawozów z glebą, ale także zniszczenie chwastów, które stanowią poważny problem w uprawie bezorkowej. Tuż przed siewem rolę wyrównano płytko agregatem uprawowym.
Siew buraka wykonano w standardowej rozstawie rzędów 45 cm, a odległości w rzędzie wyniosły 18 cm. Gdy stosowano uprawę orkową, to nasiona wysiewano rzadziej - co 21 cm. Gęstszy siew wymaga co prawda zużycia większej ilości nasion, ale pozwala uzyskać bardziej wyrównaną obsadę roślin na polu.
Wdrażanie dokarmiania dolistnego buraka cukrowego krzemem do praktyki
Nasiona umieszczono na głębokość 2,5 cm. Aby rozmieszczenie nasion w rzędzie było jak najbardziej zbliżone do zakładanego przestrzega się niezbyt dużej prędkości roboczej podczas siewu.
Teraz rolnik, podobnie jak inni plantatorzy buraka cukrowego na południowym wschodzie kraju, będzie bacznie obserwował plantację czy w momencie wschodów buraka nie pojawi się szarek komośnik. Szkodnik ten dokonał masowych zniszczeń w zeszłym roku. Najgroźniejszy jest właśnie podczas wschodów.
Wszystkich rolników zainteresowanych dokarmianiem dolistnym krzemem zapraszam do odwiedzenia naszych doświadczeń w sezonie wegetacyjnym.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś