Po co i jak prawidłowo okrywać pryzmy buraka cukrowego?
Plantatorzy buraka cukrowego, którym termin odbioru buraka cukrowego wypada po 20 listopada wiedzą jak ciężkim zajęciem jest okrywanie pryzm buraka cukrowego. Często podczas żmudnej pracy z okrywanie a później odkrywaniem pryzm rolnicy wątpią w sens tej pracy.
Dlaczego jednak warto okrywać pryzmy? Okrywanie pryzm wiąże się z określoną w umowie niewielką korzyścią finansową za okrycie oraz bardziej odczuwalną przez kieszeń rolnika karą finansową, która może sięgać nawet 50 proc. dopłaty do uprawy buraka cukrowego. Tu rolnicy często zastanawiają się dlaczego kary są tak dotkliwe?
Pryzma buraków powinna być przykryta
Wynika to z kilku aspektów. Po pierwsze nieokryte buraki przemarzają co z kolei prowadzi do spadku ich jakości a zwiększa zanieczyszczenia. Zamarznięte buraki są trudne w załadunku a ich doczyszczanie z ziemi w maszynach jest mocno utrudnione. Wszystko to prowadzi do strat finansowych ponoszonych zarówno przez cukrownię i plantatora.
Jak dobrze dokonać przykrycia? Do okrywania można używać tylko specjalnej agrowłókniny, rekomendowanej przez cukrownię. Materiał jest bardzo wytrzymały oraz przepuszcza powietrze, dzięki czemu buraki mogą oddychać i nie gniją. Dodatkowo agrowłóknina zapobiega częściowo przemakaniu.
Okrycie powinno nastąpić w terminach ustalonych przez cukrownię, te z kolei wiążą się bezpośrednio z panującą temperaturą powietrza i ryzykiem wystąpienia mrozu i przymrozków. Przykrycie powinno obejmować całość pryzmy, ewentualne małe niedokryte miejsca powinny być okryte słomą. Do okrywania nie nadaje się np. folia, która uniemożliwia burakom oddychanie, co z kolei prowadzi do gnicia korzeni.
W przypadku wzrostu temperatury powietrza powyżej 10 stopni C powinno się dokonywać odkrycia pryzm, przynajmniej częściowego, aby nie dopuścić do gnicia korzeni.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz