Plantatorzy nie zarabiają więcej, choć cukier drożeje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
11-01-2016,10:50 Aktualizacja: 11-01-2016,12:10
A A A

Z powodu spadku ubiegłorocznej produkcji w listopadzie i grudniu ceny cukru na światowych rynkach poszły w górę o około 10 procent. Nie przekłada się to jednak na poprawę sytuacji producentów buraka cukrowego.

- Plantatorzy dostają cenę minimalną, tylko Krajowa Spółka Cukrowa płaci o trzy złote więcej za tonę. Przy takiej stawce prawdopodobne, że nie będzie z podziału zysku wypłaty dla plantatorów. Przy obecnych cenach, wydajności, plonie - 52 tony z hektara, brakuje ok. 10 ton do tego, żeby plantatorom zwróciły się koszty - mówi Kazimierz Kobza, dyrektor Biura w Krajowym Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia.

krajowa spółka cukrowa, Marek Spuz vel Szpos, krzysztof kowa

Krajowa Spółka Cukrowa ma nowego szefa

Marek Spuz vel Szpos został odwołany ze stanowiska prezesa Krajowej Spółki Cukrowej - poinformowała firma w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej.   Obowiązki prezesa spółki, która ma centralę w Toruniu...

Ten rok będzie ostatnim, kiedy produkcja cukru w UE będzie limitowana. Polscy plantatorzy są jednak przygotowani do uwolnienia.

- Wywalczyliśmy dopłaty do produkcji w granicach 400 euro do hektara. W tym roku była mniejsza produkcja, więc było to ok. 500 euro do hektara. Mamy tylko obawy, czy Komisja Europejska odblokuje eksport surowca. W tej chwili możemy sprzedać na inne rynki maksymalnie 1 mln 350 tys. ton, a moglibyśmy ok. 5 mln ton - przekonuje rozmówca radiowej Jedynki.

Związek apeluje też o jak najszybszą prywatyzację plantatorsko-pracowniczą Krajowej Spółki Cukrowej, która jest największym w Polsce i ósmym co do wielkości producentem cukru w Europie.

Źródło Program Pierwszy Polskiego Radia

Poleć
Udostępnij