Ostatnia szansa, aby zastosować azot w burakach cukrowych i nie stracić
Większość azotu pod buraki cukrowe stosuje się przedsiewnie. Jednak można zastosować także uzupełniające nawożenie pogłównie. Przyjmuje się, że ostatnią dawkę azotu najlepiej jest rozsiać do połowy czerwca, gdy buraki były wysiane w kwietniu. Natomiast, gdy buraki wysiano w marcu, przyjmuje się, że ostatnia dawka azotu powinna być zastosowana najpóźniej do 1 czerwca, lub zaraz po.
Dlaczego powinno się unikać zbyt późnego stosowania azotu? Stosowanie azotu w późniejszych fazach rozwojowych (tj. gdy liście w ponad połowie zakrywają międzyrzędzia) powoduje szereg negatywnych konsekwencji.
Czas na oprysk buraków krzemem
Przede wszystkim stymuluje nadmierny wzrost części liściowej, bo chociaż plon korzeni jest związany bezpośrednio z plonem liści, to jednak nadmierna wybujałość zaburza proporcje w akumulacji składników pokarmowych a w konsekwencji może obniżyć plon korzeni.
Drugi aspekt to jakość surowca. Zbyt późno stosowany azot zwiększa ilość azotu-alfa-aminowego, który akumulowany w korzeniach buraczanych obniża plon technologiczny cukru. Jest to szczególnie ważne od tego roku, kiedy kontrakty zawarte przez plantatorów z cukrowniami kładą szczególny nacisk na jakość technologiczną surowca. W konsekwencji przekłada się to na zysk rolnika i możliwość wywiązania się z zawartego kontraktu.
Pogłównie stosuje się nawozy stałe zawierające azot w formie azotanowej (N-NO3) i amonowej (N-NH4), np. w saletrze amonowej. W gospodarstwie prowadzonym przeze mnie i moich rodziców w powiecie makowskim (woj. mazowieckie) ostatnia dawka azotu (50 kg/ha) podawana jest pogłównie w formie saletrzaku.