Okryj pryzmę! Nie trać cukru
Nadeszło ochłodzenie. To ostatni moment, aby okryć pryzmy buraków cukrowych agrowłókniną.
Część plantatorów, szczególnie na południowym wschodzie, nie wykonuje tego podstawowego zabiegu. Jedni nie rozumieją znaczenia okrywania pryzm dla ograniczenia strat cukru podczas przechowywania, a inni nie robią tego z przyzwyczajenia, bo wcześniej nigdy tego nie robili.
Jesteś plantatorem KSC? Musisz to wiedzieć
Niezabezpieczone przed ujemną temperaturą korzenie przemarzają, a po ich rozmarznięciu wypływa z nich cukier. Takich korzeni cukrownia ma prawo nie przyjąć do przerobu.
Zadania nie ułatwia brak firm usługowych, które wykonywałyby okrywanie pryzm mechanicznie. Jest to przede wszystkim problem dla dużych gospodarstw, w których okrywanie dużych partii surowca wymaga znacznych nakładów pracy.
Korzenie powinny zostać agrowłókniną, gdy temperatura powietrza obniża się poniżej 10 stopni C. Skuteczne okrycie chroni korzenie przed uszkodzeniami do -5 stopni. Jeśli użyta agrowłóknina jest nieuszkodzona, to chroni buraki także przed opadami. W wyniku stosowania uszkodzonej okrywy woda z opadów wsiąka w pryzmę i sprzyja rozwojowi chorób przechowalniczych i powstaniu ognisk gnilnych.
Aby nie dopuścić do odsłonięcia pryzmy i uszkodzenia przez ujemną temperaturę poszczególne pasy agrowłókniny należy układać bardzo starannie i dociskać stosując stare opony, belki. Powszechnie spotykane w praktyce używanie do tego celu buraków nie powinno mieć miejsca, bo wiąże się ze stratami surowca.
12 sezon doświadczeń z krzem zakończony
Stan okrycia pryzm należy na bieżąco monitorować, szczególnie po silnych wiatrach. Wszystkie odsłonięte miejsca trzeba na bieżąco okrywać i zabezpieczać przed odsłonięciem. W razie nadejścia ocieplenia szczyt pryzmy należy odkryć.
Gdy utrzymuje się ujemna temperatura, to pryzmę należy odkryć bezpośrednio przed odbiorem surowca przez cukrownię.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz