Odchwaszczanie buraków cukrowych na kilka sposobów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: inż. Adam Paradowski | redakcja@agropolska.pl
13-05-2021,17:25 Aktualizacja: 13-05-2021,18:36
A A A
Począwszy od już prawie zapomnianych wysokich dawek zaporowych stosowanych bezpośrednio po siewie, a następnie w fazie 2-4 liści buraka cukrowego przez aktualnie klasyczne metody aplikowania trzech dawek dzielonych lub wykorzystania systemu Conviso Smart/Conviso One, po zabiegi awaryjne wykorzystujące stosowanie zabiegów w dwóch dawkach lub uzupełniających w celu zwalczania rumianów i rumianków (chlopyralid) czy traw (graminicydy) - wachlarz możliwości odchwaszczania buraka cukrowego jest szeroki. 
 
Podstawa to trzy zabiegi
 
Metoda stosowania trzech dawek dzielonych została ostatnio znacząco zubożona przez wycofanie desmedifamu. Istnieje jednak wiele sposobów, by zastąpić tą substancję. 
 
Nordzucker Polska, cena za buraki cukrowe, KZPBC, Cukrownia Chełmża, Rafał Strachota

Plantatorzy Nordzucker Polska chcą wyższych stawek za buraki cukrowe

Rolnicy z rejonu Cukrowni Chełmża w woj. kujawsko-pomorskim chcą, by Nordzucker Polska zwiększył stawki za buraki w umowach podpisanych na ten, na przyszły, jak i na kolejne sezony. Podkreślają, że na tle innych producentów cukru wypadają...
W ramach tej metody można wykonać trzy zabiegi nalistne, ewentualnie w każdym podejściu pierwszy zabieg można zastąpić doglebowym, jeśli pozwala na to odpowiednia wilgotność gleb. Do wyboru są chlorydazon (ok. 2000 g s.cz./ha), etofumesat (ok. 1000 g s.cz./ha) lub metamitron (ok. 1400 g s.cz./ha).
 
W kolejnych dwóch lub trzech zabiegach nalistnych (jeżeli pominięto doglebowy) można wykorzystać wyżej wymienione substancje czynne same lub uzupełniając je (mieszaniny fabryczne i zbiornikowe) środkami zawierającymi fenmedifam lub triflusulfuron (Safari i odpowiedniki).
 
W ramach strategii trzykrotnego odchwaszczania pojawiło się także nowe rozwiązanie, jest nim fabryczna mieszanina chinomeraku z dimetenamidem-P (Tanaris), którą można także stosować łącznie z metamitronem. W ramach dawek dzielonych każdy z zabiegów może być wykonany kombinacją o innym składzie substancji czynnych.
 
Dwukrotnie też można
 
W sytuacji niekorzystnych warunków pogodowych, np. w przypadku długotrwałych opadów deszczu, uniemożliwiających wykonanie zabiegu, ciągle rozwijające się chwasty mogą przekroczyć fazę dwóch liści właściwych i stracić wrażliwość na zalecane niskie dawki.
 
buraki cukrowe, przymrozki, stan plantacji buraka cukrowego po przymrozkach, Pfeifer und Langen Polska

Pfeifer&Langen Polska o stanie plantacji buraka cukrowego po kwietniowych przymrozkach

Przymrozki pod koniec kwietnia zagroziły wielu uprawom. Temperatura spadła bowiem nawet do -6 st. C. Jednak na polach plantatorów uprawiających buraki dla Pfeifer & Langen Polska szkód nie odnotowano - informuje koncern.  ...
Dawki te można podwyższyć przystępując do metody dwóch dawek dzielonych, zwracając uwagę, że buraki w tym czasie powinny osiągnąć fazę w pełni wykształconych dwóch liści.
 
Zalecenia takiego stosowania prawie całkowicie pokrywają się z zaleceniami stosowania substancji czynnych w metodzie trzech dawek.
 
Conviso Smarat, Conviso One
 
Technologia Conviso Smart oparta jest na stosowaniu herbicydu Conviso One (foramsulfuron + tienkarbazon metylowy) tylko w określonych odmianach buraka cukrowego posiadających odporność na herbicydy z grupy sulfonylomoczników.
 
Preparat Conviso One można stawać w dwóch wariantach. Jednorazowo od fazy widocznego pierwszego liścia właściwego do fazy 8 liści buraka cukrowego, gdy widoczne na polu chwasty osiągną fazę maksymalnie 4 liści właściwych. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 1 l/ha. 
 
Zgodnie z drugim wariantem zaleca się wykonanie oprysku w dwóch dawkach. Pierwszy od fazy widocznego pierwszego liścia właściwego do fazy 2 liści. Termin zabiegu należy uzależnić od fazy rozwojowej występujących chwastów, które podczas oprysku powinny posiadać 2-4 liści właściwych. Drugi zabieg należy powtórzyć w fazie 2-8 liści buraka. Każdorazowo należy zastosować Conviso One w dawce 0,5 l/ha. 
 
przymrozki, burak cukrowy, wpływ przymrozków na buraka cukrowego, wschody buraka cukrowego, KZPBC, Rafał Strachota

Jak dotychczasowe przymrozki wpłynęły na wschodzące buraki cukrowe?

Nocne przymrozki, których tej wiosny nie brakuje stanowią duże zagrożenie dla wschodzących buraków cukrowych. O to jak do tej pory wpłynęły na młode rośliny pytamy przedstawiciela Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego...
Jeden lub dwa razy można stosować także znany od dawna lenacyl (np. Venzar). Preparat kiedyś zalecany w metodzie trzech dawek był dodawany do drugiego lub trzeciego zabiegu w celu wydłużenia działania chwastobójczego. Zapobiegał w ten sposób zachwaszczeniu wtórnemu. Niestety zalecenia te są już nieaktualne, a obecnie lenacyl zalecany jest raz lub w dwóch dawkach dzielonych.
 
Soliści
 
Preparatami zalecanymi pojedynczo są głównie graminicydy. To również przykład „okrojonych” zabiegów. Graminicydy kiedyś można było oficjalnie stosować łącznie z wieloma herbicydami zwalczającymi gatunki dwuliścienne uzyskując w ten sposób kompleksowy efekt chwastobójczy. 
 
Pojedyncze zabiegi stosuje się także w celu zniszczenia rumianów i rumianków wykorzystując całą grupę herbicydów zawierających chlopyralid. Zalecane są głównie jednorazowo (90-120 g s.cz./ha), ale niektóre także w dawkach dzielonych.
 
  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij