Jaka powinna być cena buraków w 2022 roku?
Drastyczne podwyżki cen środków produkcji spowodowały, że uprawa buraków cukrowych w przyszłym roku przy obecnych cenach skupu będzie nieopłacalna. W związku z tym producenci cukru muszą jak najszybciej urealnić swoją ofertę dla współpracujących z nimi plantatorów. W przeciwnym razie wielu z nich zrezygnuje z uprawy.
W obecnej kampanii najwyższe ceny skupu buraków zapewnia Krajowa Spółka Cukrowa S.A. U innych producentów cukru są one znacznie niższe, a tym samym opłacalność uprawy buraka cukrowego jest mniejsza. Jeszcze w czerwcu br. Rada Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KSC S.A. zakończyła negocjacje warunków kontraktacyjnej, podczas których ustalono, że cena buraków kontraktowanych w roku gospodarczym 2022/2023 będzie nie mniejsza niż 30 euro za tonę (przy standardowej zawartości cukru 16 proc.). Jednak w obecnej sytuacji stawka ta jest za mała.
Okryj pryzmę! Nie trać cukru
Z kalkulacji prowadzonych przez specjalistów z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Płońsku wynika, że tegoroczne koszty bezpośrednie uprawy buraka liczone wg cen z czerwca wyniosły 3123 zł/ha, co stanowiło 40 proc. kosztów całkowitych (7684 zł/ha). Koszt wyprodukowania 1 tony korzeni przy plonie 65 t z 1 ha został wyszacowany na 118 zł. Trudno jest w tej chwili szacować wielkość przyszłorocznych kosztów. Wydaje się jednak, że będą one o co najmniej 30 proc. większe. Przy takim założeniu koszt produkcji 1 t korzeni wyniesie więc ponad 150 zł.
Przy jakiej cenie buraków plantatorzy gotowi są pozostać przy ich uprawie? Z rozmów z wieloma dużymi producentami z różnych części kraju wynika jasno, że oczekują oni oferty od cukrowni zaczynającej się od "4 z przodu", czyli co najmniej 40 euro za tonę. Gorszej propozycji nie przyjmą, biorąc pod uwagę wysokie ceny nawozów, środków ochrony roślin i paliwa. Do tej decyzji zachęcają także atrakcyjne ceny skupu zbóż, rzepaku i kukurydzy.
Kompromis w kwestii realnych cen buraków w 2022 r. jest bardzo ważny dla obu stron. Dla cukrowni ograniczenie areału uprawy buraków oznacza mniejszy przerób, krótszą kampanię i większe koszty jednostkowe produkcji cukru. Dla plantatorów zaś zubożenie płodozmianu i dywersyfikacji produkcji w gospodarstwie. Poza tym mniej uprawianych gatunków, to zawsze większe ryzyko produkcji.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz