Gorsze zbiory buraków, mniej cukru
W tym roku zbiory buraków cukrowych będą gorsze niż w ubiegłym roku ze względu na suszę. Oznacza to, że spadnie produkcja cukru w Polsce, według ekspertów - do poziomu 1,3 mln ton. Kampania cukrownicza jest opóźniona o trzy tygodnie.
Według wstępnych szacunków opublikowanych w czwartek przez GUS, zbiory buraków cukrowych będą aż o ok. 41 proc. niższe, niż w ubiegłym roku i wyniosą ok. 7,9 mln t. Zawiniła pogoda: majowe chłody, a potem czerwcowy deficyt opadów spowalniały wegetację. Choć lipcowe deszcze poprawiły stan plantacji, to jednak na krótko.
Lista odmian buraków cukrowych rekomendowanych przez KSC
Na niższe zbiory buraków wskazuje także analityk Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Piotr Szajner. Jego zdaniem, "długotrwała susza w okresie poprzedzającym zbiory negatywnie wpłynie na plony". Na początku września plony szacowane były na ok. 50 ton/ha, wobec 68,9 t/ha przed rokiem. Ponadto mniejsza powierzchnia uprawy i niższe plony spowodują spadek zbiorów do ok. 8,5 mln ton, wobec 13,5 mln ton w 2014 r. W Polsce uprawia się buraki na powierzchni ok. 180 tys. hektarów.
Słabe plony buraków potwierdza również dyrektor Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego (KZPBC) Kazimierz Kobza. Według niego plony mogą być w granicach 50 ton z hektara. Mogą się poprawić jeżeli popada - dodał. Buraki będą zbierana jeszcze przez kilka tygodni.
Pod koniec lipca KZPBC jak i IERIGŻ szacowali, że w tegorocznej kampanii produkcja cukru wyniesie 1,6 mln ton. W poprzedniej kampanii 2014/2015 cukrownie w Polsce wyprodukowały ok. 2 mln ton, a sezon wcześniej - 1,7 mln ton.
Zaznaczył, że w tym roku rozpoczęła się ona później niż zwykle. Jako pierwsza w tym tygodniu ruszyła cukrownia w Śremie. A na początku października rozpoczną produkcję cukru fabryki należące do Krajowej Spółki Cukrowej.
Zamojszczyzna - skutki suszy na burakach cukrowych
Kobza ocenia, że w tej kampanii 2015/2016 produkcja cukru może wynieść 1 mln 280 tys. ton tj. poniżej krajowego limitu, który wynosi 1 mln 405 tys. ton. Jednak konsumenci tego nie odczują, bo pozostało jeszcze z ubiegłego rocznej kampanii 320 tys. ton cukru. Zaznaczył, że w Polsce wzrosło spożycie cukru z 1,6 mln ton do 1,7 mln ton. Dyrektor tłumaczy większą konsumpcję m.in. niskimi cenami cukru, a także trendem na robienie własnych przetworów.
Komisja Europejska zapowiedziała zniesienie od 2017 roku limitowania produkcji cukru u UE. Polska nie będzie musiał eksportować wyprodukowanego ponad limit cukru, a może go przeznaczyć na rynek wewnętrzny. Ponieważ konsumpcja cukru w Polsce jest większa od kwoty, to co roku trzeba importować ok. 250 tys. ton tego produktu.