EFSA na wniosek Komisji Europejskiej ma ocenić nadzwyczajne zezwolenia wydane przez państwa członkowskie na stosowanie neonikotynoidów w burakach cukrowych w 2020 r.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) na wniosek Komisji Europejskiej ma ocenić nadzwyczajne zezwolenia wydane przez państwa członkowskie na stosowanie neonikotynoidów w burakach cukrowych w 2020 r.
Wniosek komisji dotyczy 21 nadzwyczajnych zezwoleń na stosowanie chlotianidyny, imidachloprydu, tiametoksamu i tiachloprydu wydanych przez Austrię, Belgię, Chorwację, Danię, Hiszpanię, Finlandię, Litwę, Polskę, Rumunię i Słowację.
Minister rolnictwa wydał czasowe zezwolenia na wprowadzenie do obrotu dwóch zapraw neonikotynoidowych: Cruiser SB 600 FS (Syngenta) oraz Montur Forte 230 FS (Bayer). Mają być one przeznaczone do stosowania w uprawie buraków cukrowych...
Stosowanie imidachloprydu, tiametoksamu i chlotianidyny zostało zakazane w maju 2018 r. W przypadku tiachloprydu, wniosek o odnowienie zatwierdzenia został odrzucony przez KE w styczniu 2020 r. Decyzje podjęto na podstawie ocen naukowych przeprowadzonych przez EFSA.
EFSA zbada uzasadnienie zezwoleń, biorąc pod uwagę specyficzną sytuację każdego państwa członkowskiego oraz dostępność alternatywnych środków do ochrony buraka cukrowego. Oceny powinny zakończyć się w drugiej połowie 2021 r.
Korzystając z okazji, urząd dokona również przeglądu metodologii używanych do ocen (w świetle strategii Komisji Europejskiej „od pola do stołu” i różnorodności biologicznej), w szczególności celów dotyczących ograniczania stosowania pestycydów i promowania alternatyw dla pestycydów.
Nowa metodologia, która będzie wspierać harmonizację stosowania pestycydów w państwach członkowskich UE, powinna być dostępna do końca 2022 r.
-
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz