Zgnilizna twardzikowa - przeciwnik wagi ciężkiej w uprawie tytoniu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Rafał Popielec Koło Naukowe Rolników WRiB SGGW w Warszawie | redakcja@agropolska.pl
13-05-2018,7:00 Aktualizacja: 10-05-2018,12:53
A A A

Jedną z najważniejszych chorób tytoniu jest zgnilizna twardzikowa, zwana również białą pleśnią. Choroba ta w ostatnich latach powoduje znaczne straty plony. Aby skutecznie z nią walczyć należy stale monitorować stan fitosanitarny plantacji. Chorobę tę należy odpowiednio rozpoznać, znać cykl rozwojowy grzyba, sposób jego rozprzestrzeniania się oraz warunki rozwoju. Nieodpowiednie postępowanie z tym agrofagiem może prowadzić do zniszczenia plantacji.

Zgnilizna twardzikowa wywoływana jest przez grzyba Sclerotinia sclerotiorum. Jest on polifagiem, czyli patogenem porażającym wiele gatunków roślin. Może porażać blisko 400 gatunków roślin. Występuje zarówno na otwartym polu, jak i w uprawach pod osłonami. W Polsce atakuje głównie rośliny z rodziny kapustowatych, warzywa korzeniowe, fasolę, sałatę, ogórki, pomidory oraz tytoń.

tytoń, plantacja

Zwalczanie chwastów w uprawie tytoniu

W uprawie tytoniu podobnie jak w innych uprawach rolniczych należy zwrócić znaczną uwagę na walkę z chwastami. Z uwagi na uprawę tytoniu w szerokich rzędach ułatwione jest ich zwalczanie mechaniczne. Aby skutecznie walczyć z zachwaszczeniem...

Grzyb ten jest patogenem odglebowym. Sklerocja (zbite strzępki grzybni pełniące funkcję przetrwalnikową) mogą przetrwać w glebie nawet ponad 10 lat. To właśnie one są źródłem infekcji pierwotnych. Po okresie spoczynku wyrastają z nich apotecja, czyli owocniki stadium doskonałego grzyba, miseczkowatego kształtu. To w nich tworzą się worki z zarodnikami workowymi rozprzestrzeniającymi grzyba.

Rozwojowi choroby sprzyjają częste opady deszczu, wysoka temperatura, gęsty, mało przewiewny łan oraz ciężkie gleby.

Na powierzchni porażonych roślin grzyb powoduje mokrą, jasną zgniliznę. Miejsca gnilne pokrywają się następnie białą grzybnią, w której tworzą się sklerocja. Pierwszy atak grzyba na rośliny tytoniu może nastąpić już w fazie produkcji rozsady. Zainfekowane rośliny przewracają się i gniją.

W warunkach polowych grzyb atakuje głównie w okresie zbiorów liści. Sprzyjają temu powstające przy zrywaniu liści lub pasynkowaniu rany. Uszkodzona tkanka to świetna furtka dla patogenów, zapewnia też łatwo dostępne składniki pokarmowe. Porażone rośliny więdną, zasychają, a ich łodygi pękają i łamią się. Sklerocja wytwarzane są również wewnątrz zainfekowanych łodyg.  

tytoń, plantacja, Zamojszczyzna

Uprawa tytoniu na Zamojszczyźnie

Tytoń jest gatunkiem należącym do rodziny psiankowatych. Polska należy do grona najważniejszych jego producentów w Europie. Uprawą tytoniu zajmują się głównie mniejsze, rodzinne gospodarstwa wschodniej i południowej Polski. Jednym z...

Aktualnie nie ma odmian tytoniu odpornych na tą chorobę. Jak zatem walczyć z tym grzybem? W przypadku wystąpienia choroby w trakcie produkcji rozsady należy usuwać porażone rośliny. Gdy mamy do czynienia ze zgnilizną twardzikową na polu, powinniśmy przerwać uprawę tytoniu na tym stanowisku na kilka lat.

Po zakończeniu zbiorów należy wykonać głęboką orkę, która ograniczy rozprzestrzenianie się grzyba. Innym sposobem walki jest wykorzystanie pasożytniczego grzyba Coniothyrium minitans zawartego w produkcie Contans WG. Środek ten stosowany jest doglebowo i działa na sklerocja grzybów z rodzaju Sclerotinia. Powoduje ich wyniszczenie, rozpadanie się. Innymi słowy sklerocja grzyba wywołującego zgniliznę twardzikową stanowią pokarm dla Coniothyrium minitans. Oprysk wykonuje się na 10 do 30 dni przed wysadzeniem rozsady w dawce 4-8 kg/ha, a następnie należy wymieszać go z glebą na głębokość 10-20 cm.

W ubiegłym roku rejestrację do stosowania w uprawie tytoniu otrzymał także produkt Luna Sensation 500 SC. Fungicyd ten w swoim składzie zawiera fluopyram oraz trifloksystrobinę. Zabieg tym środkiem wykonujemy zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby, nalistnie, od fazy rozwoju liści do zbioru liści w dawce 0,8 l/ha.

Połączenie różnych metod walki ze Sclerotinia sclerotiorum oraz jego szybka identyfikacja na plantacji daje możliwość skutecznego zwalczania go. Poczynając od odpowiedniej uprawy gleby po stosowanie wymienionych preparatów. Aktualnie są to jedyne zarejestrowane produkty w uprawie tytoniu. Środki o odmiennym działaniu, jednak świetnie się uzupełniające.

Poleć
Udostępnij