Wciornastek tytoniowiec - zagrożenie dla tytoniu
Uprawom tytoniu zagraża szereg chorób i szkodników. Jednym z przykładów jest wirus brunatnej plamistości liści pomidora (TSWV - Tomato Spotted Wilt Virus) przenoszony przez wciornastka tytoniowca.
Choroba ta zwana także chorobą lubelską, poraża nie tylko tytoń, ale również np. pomidory, sałatę, inne warzywa, czy też rośliny ozdobne. Jej nasilenie w poszczególnych sezonach jest różne. Bywają lata o niewielkim nasileniu, lecz często występują okresy o silnym nasileniu choroby niszczącym znaczną część plantacji. W krytycznych sytuacjach może nawet dojść do całkowitego zniszczenia uprawy tytoniu.
Podwyżka akcyzy negatywnie wpłynie na legalny rynek tytoniu
Pierwszymi objawami choroby są przebarwienia oraz nekrozy liści. Wraz z przemieszczaniem się wirusa w roślinie następuje zahamowanie jej wzrostu, deformacje pokroju, liście mają przebarwienia a następnie obumierają. Objawy choroby mogą pojawić się nawet po upływie miesiąca od infekcji.
W warunkach Polski jedynym wektorem wirusa jest wciornastek tytoniowiec (Thrips tabaci). Należy on do rzędu przylżeńców i rodziny wciornastkowatych. Są to bardzo małe szkodniki, wydłużone, o kształcie przecinkowatym i długości około 1 mm. Ich ubarwienie może być różne - od żółtego do jasnobrązowego. Dorosłe owady zimują w górnej warstwie gleby, na chwastach, trawach oraz resztkach tytoniu.
Chwasty, na których rozwijają się wciornastki to m.in. gwiazdnica pospolita, szarłat szorstki, tasznik pospolity, mniszek lekarski, żółtlica drobnokwiatowa. Są to jedynie niektóre z tego typu roślin. Po okresie zimowania rozpoczynają żerowanie na chwastach. Następnie, po wysadzeniu tytoniu na pole, przenoszą się na niego i zaczynają żerować na młodych sadzonkach.
Pokarmem dla wciornastka tytoniowca jest sok komórkowy. Szkodnik wysysa go, przez co osłabia rośliny, zaraża się wirusem oraz infekuje nim kolejne rośliny. Infekcja pierwotna jest najgroźniejsza, natomiast wtórna ma niewielkie znaczenie.
Producenci surowca tytoniowego mają coraz mniej czasu
W ciągu sezonu może wystąpić od 2 do 4 pokoleń wciornastka. Skutkiem żerowania na liściach są liczne, szare plamki, z czasem łączące się między nerwami. Liście po wysuszeniu są bardzo niskiej jakości.
Jak więc bronić się przed wciornastkiem tytoniowcem? Po zakończeniu zbiorów liści należy użyć insektycydu na resztki roślin. Aktualnie zarejestrowane substancje czynne to: acetamipryd i lambda cyhalotryna. Od obecnego – 2019 roku nie można stosować środków na bazie imidachloprydu.
Kolejnym ważnym krokiem jest głęboka orka przedzimowa. Wiosną, przed wysadzeniem rozsady na pole należy wykonać zabieg insektycydowy pola przeznaczonego pod uprawę tytoniu oraz w miarę możliwości jego okolicę. Dodatkowo, należy usuwać chwasty z pola, a także niszczyć je na miedzach czy w innych pobliskich miejscach.
Walkę z wciornastkami powinno prowadzić się już w rozsadnikach. Tu również należy wykonać zabieg insektycydowy jednym z zarejestrowanych środków. Zabiegi insektycydowe w trakcie rozwoju roślin na polu są mniej skuteczne od wymienionych wcześniej. Nie mniej nie można zapomnieć o monitorowaniu nasilenia szkodnika oraz w miarę potrzeby - interweniowania. Wykonując zabiegi należy zmieniać grupy chemiczne środków, aby zapobiec uodpornieniu się wciornastka.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś