Szkolenia ze środków ochrony roślin na nowych zasadach
Możliwość prowadzenia wykładów w formie wideokonferencji przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie szkoleń w zakresie środków ochrony roślin, który trafił do konsultacji społecznych.
Zgodnie z przepisami ustawy z 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin ukończenie szkolenia w zakresie śor jest wymagane od osób stosujących takie preparaty, sprzedających je, a także osób świadczących tematyczne usługi doradcze.
Te substancje aktywne znikną z rynku w przyszłym roku
"W związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19, a jednocześnie obowiązkiem zapewnienia odpowiedniego poziomu wiedzy osób stosujących środki ochrony roślin należy wprowadzić możliwość odbywania szkoleń w zakresie środków ochrony roślin w formie wideokonferencji przy wykorzystaniu narzędzi teleinformatycznych. Doświadczenia zebrane w czasie trwania pandemii pozwalają sądzić, że taki system nauczania jest odpowiedni, ponieważ z jednej strony pozwala na dostarczenie odpowiedniej wiedzy uczestnikom szkolenia, z drugiej zaś umożliwia kontynuowanie działalności gospodarczej podmiotom prowadzącym szkolenia" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Szkolenia dotyczące środków ochrony roślin opierają się na dwóch komponentach - wykładach oraz zajęciach praktycznych.
W związku z tym w projektowanym rozporządzeniu wprowadzono możliwość prowadzenia wykładów w formie wideokonferencji, co w opinii resortu rolnictwa nie spowoduje obniżenia poziomu szkoleń, natomiast w wielu przypadkach powinno ułatwić ich przeprowadzenie z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego.
"Jednocześnie zajęcia praktyczne, o których mowa w § 3 pkt 1 i § 4 pkt 1 nowelizowanego rozporządzenia, powinny być prowadzone przy fizycznej obecności uczestników szkolenia. Dotyczy to także egzaminu kończącego szkolenie, który zgodnie z art. 65 ust. 4 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin przeprowadzany jest w formie pisemnego testu. Aby zapewnić odpowiednią jakość szkoleń prowadzonych w formie telekonferencji proponuje się, aby dźwięk i obraz były przesyłane w czasie rzeczywistym" - wskazano w uzasadnieniu.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz