Specjaliści podpowiadali, jak najlepiej chronić rzepak
20 lutego Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprosił rolników do Boguchwały na konferencję "Integrowana ochrona rzepaku przed chorobami".
Na spotkanie przyjechało wielu rolników z całego Podkarpacia, zarówno tych, którzy od lat uprawiają rzepak, jak też tych, którzy dopiero się uczą tej uprawy.
Kiła kapusty atakuje rośliny rzepaku
Chociaż Podkarpacie nie jest potentatem w uprawie rzepaku, to tamtejsi rolnicy są coraz bardziej zainteresowani uprawą. Chodzi przede wszystkim o opłacalności produkcji, która w przypadku rzepaku jest całkiem dobra.
Prof. dr hab. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu w swoim wykładzie przypomniał zasady integrowanej ochrony, czyli konieczność wykonywania monitoringu, przestrzeganie progów szkodliwości, a także właściwy wybór środków i metody.
Zwrócił szczególną uwagę na zastosowanie metod niechemicznych, które stanowią podstawę integrowanej ochrony roślin. - Naczelnym przekazem integrowanej ochrony jest to, że redukujemy ilość agrofagów, ale dbamy też o to, żeby prowadzenie plantacji się opłacało - przypomniał Korbas.
Korzeń buduje plon rzepaku
Dużą część swojego wystąpienia specjalista poświęcił kile kapusty. - Jest to choroba, która stanowi ogromne zagrożenie, a którą możemy głównie zwalczać stosując metodę hodowlaną, czyli wykorzystując do uprawy odmiany odporne. Jest to choroba, która gdy już wystąpi, może doprowadzić do całkowitej utraty plonu. Uprawiając odmiany odporne nie dopuszczamy do porażenia przez sprawcę kiły kapusty i dzięki temu umożliwiamy uzyskanie plonu nawet w rejonie, gdzie kiła może występować - tłumaczył.
Przypomniał, że nie należy uprawiać stale tej samej odmiany rzepaku, bo każda odmiana po pewnym czasie może stracić kluczową cechę jaką jest odporność, dlatego należy wybierać przemiennie odmiany odporne.
Prof. Dr hab. Marek Korbas omówił wpływ, jaki ma porażenie przez grzyb, powodujący chorobę na poszczególne części rośliny. Zwrócił uwagę, że niektóre choroby występują od momentu siewu aż do momentu zbioru i wymagają ciągłego zwalczania.
Nowe odmiany rzepaku
Maria Kozioł ze Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Przecławiu omówiła plonowanie odmian rzepaku w doświadczeniach oraz zaprezentowała listę odmian zalecanych do uprawy w woj. podkarpackim na rok 2018.
Z kolei Janusz Malanowski przedstawił program kompleksowej ochrony rzepaku preparatami firmy Syngenta Polska. Dorota Sitek-Ciach omówiła ochronę rzepaku preparatami firmy Bayer.
Marta Spytek, reprezentująca firmę Rapool Polska w wykładzie "Rzepak - uprawa z potencjałem" przedstawiła odmiany, które najlepiej nadają się do wysiewu na Podkarpaciu.
- Rzepak uprawiam już ponad 10 lat, ale z niektórymi chorobami jeszcze się nie spotkałem - powiedział rolnik z powiatu jarosławskiego, którego poprosiliśmy o ocenę konferencji. - W przyszłości zdobyta wiedza może okazać się bezcenna, ponieważ pozwoli szybko zareagować - przyznał.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz