Rolnicy czekają na nowe środki ochrony roślin
Zachęcamy funkcjonujące na rynku firmy oferujące środki ochrony roślin do większej aktywności w poszukiwaniu i oferowaniu nowatorskich, ale bezpiecznych rozwiązań. Rolnicy na to czekają - przekonuje Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych.
Prezes Stanisław Kacperczyk podkreśla w wystąpieniu, że praca rolników na polach z roku na rok staje się coraz cięższa.
Ograniczenie zużycia pestycydów o połowę do 2030 roku. Co na to resort rolnictwa?
Gospodarze muszą bowiem brać pod uwagę skutki zmiany klimatu, a jednym z nich jest większa presja chorób i szkodników roślin czy ich uodparnianie się na stosowane preparaty.
Jednocześnie problem pogłębia zmniejszająca się od kilku lat ilość dostępnych substancji czynnych, możliwych do stosowania w ochronie roślin rolniczych.
"Polski Związek Producentów Roślin Rolniczych wielokrotnie zwracał w ostatnim czasie uwagę na tę sytuację, zwłaszcza w kontekście braku oferty zamienników wycofywanych środków ochrony roślin. Podkreślaliśmy również, że proces dopuszczania do stosowania nowych substancji jest zbyt długi (może trwać nawet dekadę), skomplikowany i niegwarantujący zwrotu poniesionych nakładów, by zachęcał producentów do podejmowania takich rejestracji" - wskazuje Kacperczyk.
Jak dodaje, dostrzeżono wreszcie monity PZPRZ w tej sprawie. Na grudniowej wideokonferencji resortu rolnictwa z branżowymi organizacjami i podmiotami składającymi wnioski o wydawanie zezwoleń dla środków ochrony roślin Nina Dobrzyńska, dyrektor Departamentu Klimatu i Środowiska w MRiRW, zwróciła się z apelem o składanie większej liczby wniosków na nowe substancje.
Zapewniła przy tym, że ministerstwo będzie starało się przeprowadzić proces ich rejestracji jak najszybciej, skracając niezbędne procedury do minimum.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz