15 grudnia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/2087 z 14 grudnia 2020 r. w sprawie nieodnowienia zatwierdzenia substancji czynnej mankozeb. Długo trzeba było na niego czekać, ponieważ ostateczna decyzja o nieodnawianiu zatwierdzenia zapadła pod koniec października.
Zgodnie z tym rozporządzeniem, państwa członkowskie dostały czas do 4 lipca 2021 r. na cofnięcie zezwoleń środkom ochrony roślin zawierającym mankozeb. Ustanowiono też dodatkowy okres na zużycie zapasów, do 4 stycznia 2022 r.
Drugiego listopada - w formie wideokonferencji - odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Ziemniaki i Skrobia” Copa-Cogeca - informuje Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, którą podczas spotkania...
Rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE, a więc 4 stycznia 2021 r.
Mankozeb to substancja należąca do grupy ditiokarbaminianów, działająca powierzchniowo, stosowana zapobiegawczo do ograniczania dużego spektrum patogenów w uprawie roślin warzywnych, rolniczych, sadowniczych i ozdobnych. Polecana głównie do zwalczania zarazy ziemniaka oraz mączniaków rzekomych.
Substancja znalazła zastosowanie zarówno w preparatach jedno- jak i wieloskładnikowych. W pierwszej grupie znajdują się środki wykorzystywane do ochrony nie tylko ziemniaka, ale również pszenicy.
Preparaty jednoskładnikowe zawierające mankozeb zwalczają septoriozę paskowaną liści pszenicy, septoriozę plew pszenicy, zarazę ziemniaka oraz alternariozę ziemniaka.
Natomiast środki wieloskładnikowe, w uprawach rolniczych zwalczają wyłącznie zarazę ziemniaka oraz alternariozę ziemniaka.
-
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz