Wapno również na wiosnę
Wczesna wiosna to dobry czas do wykonania wapnowania, jest to tak zwany zabieg interwencyjny, który pomoże podnieść pH gleby tym samym przyczyniając się do wzrostu plonów.
Najczęściej zabieg wapnowania wykonywany jest tuż po żniwach bezpośrednio przed wykonaniem podorywek lub innych czynności mających na celu wymieszanie resztek pożniwnych z glebą. Jednak również na wiosnę można pokusić się o poprawę odczynu gleby, zarówno pogłównie na rośliny ozime, jak i przedsiewnie pod rośliny jare.
Uwaga na fałszowanie wyników badań gleby!
W przypadku wiosennego stosowania wapna jest kilka zasad, do których musimy się odnieść, aby zabieg ten był właściwy. Po pierwsze jest to rodzaj nawozu, najodpowiedniejsze jest wapno węglanowe, które może być stosowane na cięższe, jak i lżejsze gleby. Warto stosować kredę, która dość szybko wchodzi w reakcję z glebą.
Wapnowanie powinno odbywać się o ile to możliwe jak najwcześniej jednak wtedy, gdy ziemia jest już rozmarznięta, korzystne są nocne przymrozki, które umożliwiają szybszy wjazd na pole tym samym mniej inwazyjny dla gleby.
Kolejną zasadą jest stosowanie wapna przed wysiewem innych nawozów mineralnych, aby nie doszło do uwsteczniania składników pokarmowych.
Optymalnym odstępem między stosowaniem wapna a innymi, głównie nawozami azotowymi, powinien wynosić kilka tygodniu. Najlepiej, gdy przerwa w nawożeniu wynosi około 2-3 tygodnie, wtedy możemy mieć pewność, że nie dojdzie do niekorzystnych zjawisk po zastosowaniu nawozów mineralnych.
W pierwszej kolejności kupuj wapno
Dawka powinna mieścić się w przedziale 0,5-1 t CaO/ha, aby nie doszło do uszkodzenia roślin, najczęściej mogą to być poparzenia. Jeżeli chodzi o wiosenne wapnowanie tak samo jak na jesień, nie należy go łączyć z nawozami naturalnymi.
Wapnowanie wiosenne jest wykonywane najczęściej, gdy nie mogło ono odbyć się z różnych przyczyn na jesień lub też w przypadku, gdy chcemy podnieść lekko w górę pH naszej gleby.
Zabieg wiosenny nie będzie tak efektywny jak ten po żniwach, ze względu na czas oraz warunki atmosferyczne, jednak i tak przyniesie on korzystny efekt widoczny w plonie i kondycji roślin.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś